Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
18/01/2018 - 11:45

Nowy Sącz: Futurystyczna wizja? Nowy dworzec MPK przy ul. Kolejowej nie będzie straszył [ZDJĘCIA, FILM]

Nowoczesny, przestronny budynek. Zadaszone, przeszklone perony z dostosowaną do potrzeb pasażera infrastrukturą. Tak będzie wyglądał nowy dworzec MPK przy ul. Kolejowej w Nowym Sączu.

Nie jest to żadna odległa wizja. Nowoczesny punkt przesiadkowy w centrum miasta powstanie dla pasażerów korzystających z miejskiej komunikacji w ciągu osiemnastu miesięcy. Taki jest termin realizacji tej inwestycji.

Zobacz także: Kto wybuduje nowy sądecki dworzec dla miejskich autobusów?

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ogłosiło właśnie zapytanie ofertowe na realizację zadania. Spółka czeka na oferty od podmiotów, które chciałby się zmierzyć z tym przedsięwzięciem do 29 stycznia.

Budowa dworca jest częścią dużego projektu pn. pn. „Rozbudowa niskoemisyjnego systemu transportu publicznego aglomeracji sądeckiej” wycenianego na ponad 60 mln zł. Realizują go dwie gminy Nowy i Stary Sącz.

- Mamy nadzieję, że zgłoszą się firmy, które zechcą wybudować nasz dworzec – mówi Sławomir Rybarski, wiceprezes MPK w Nowym Sączu. - Bardzo na to liczymy. A jaki będzie ten obiekt.? Nowoczesny i funkcjonalny. O to nam przede wszystkim chodziło. Chcemy zapewnić pasażerom korzystającym z naszych usług jak najlepsze warunki. W miejscu działającego dworca zostanie wybudowany zupełnie inny. Z nowoczesnym, przestronnym budynkiem i zadaszonymi, przeszklonymi peronami.

Budynek dworca będzie dwupoziomowy. Każdy poziom będzie miał trzysta metrów kwadratowych powierzchni. W obiekcie będzie oczywiście m.in. duża poczekalnia dla pasażerów oczekujących na przyjazd autobusu i punkt sprzedaży biletów.

- Nie może w nim zabraknąć toalet oraz pomieszczenia, w którym można będzie przewinąć niemowlę – dodaje Rybarski. - W budynku będzie też część, którą zajmą sklepy. Na piętrze ulokuje się biuro MPK. Wydzielony zostanie też punkt odpoczynku dla kierowców.Wszystkie perony zostaną zadaszone. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji biletomat.

Nowy dworzec będzie większy od dotychczasowego. Wiceprezes MPK przyznaje, że będzie z niego odjeżdżało więcej autobusów. - Jego przepustowość będzie zdecydowanie większa – podkreśla.

Budowa rozpocznie się wkrótce po podpisaniu przez MPK umowy z wykonawcą. Kierownictwo spółki liczy na to, że wykonawca, który podejmie się tego zadania rozpocznie prace wiosną.

Jakie są koszty realizacji tego przedsięwzięcia?

- Przed przetargiem nie chciałbym podawać dokładnej kwoty – stwierdza wiceprezes MPK. – Mogę powiedzieć, że inwestycja pochłonie z pewnością kilka milionów złotych.  

 [email protected], projekt firma MERiTUM PROJEKT z Katowic – arch. MPK., Film Krzysztof Stachura.Dziękujemy za przesłanie błędu