Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
10/04/2021 - 16:50

Małopolski klub nielegalnie zatrudniał cudzoziemców i może ponieść konsekwencje

Występujący w małopolskiej drużynie klasy okręgowej (szósty poziom rozgrywkowy) Senegalczyk oraz dwóch Nigeryjczyków byli zatrudnieni nielegalnie. Potwierdziła to kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszy z placówki Straży Granicznej w Krakowie. Klub może ponieść teraz poważne konsekwencje.

Cudzoziemcy grający w niższych ligach piłkarskich w Polsce nie są częstym widokiem. Zwykle drużyny występujące na poziomie amatorskim są złożone w stu procentach z Polaków. Zdarzają się jednak wyjątki. Jak się okazuje, nie zawsze sprowadzanie piłkarzy z zagranicy do naszego kraju jest jednak wykonywane zgodnie z prawem.

W środę, funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Krakowie po przeprowadzonej kontroli stwierdzili, że w klubie grającym w jednej z małopolskich klas okręgowych nielegalnie zatrudnionych jest trzech cudzoziemców. Mowa o dwóch Nigeryjczykach w wieku 24 i 25 lat oraz 32-letnim Senegalczyku.

Przeczytaj również: Najpopularniejszy sportowiec Sądecczyzny: prezentujemy kolejnych nominowanych

Grali na podstawie kontraktów o profesjonalne uprawianie piłki nożnej, które są umowami cywilnoprawnymi. - Umowa z młodszym Nigeryjczykiem podpisana została, gdy ten wykorzystał już dopuszczalny czas uprawnionego pobytu w Polsce, a więc podczas nielegalnego pobytu cudzoziemca na terenie RP. W jego przypadku, Komendant Placówki SG w Krakowie wszczął postępowanie w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu – czytamy na stronie karpackiego oddziały Straży Granicznej.

- Starszy z Nigeryjczyków oraz Senegalczyk wprawdzie przebywali w Polsce legalnie, jednak zostali  zatrudnieni przez klub sportowy niezgodnie z przepisami. 25-latek z Nigerii nie posiadał odpowiedniego zezwolenia na wykonywanie pracy w Polsce, a Senegalczyk został zatrudniony przez klub na innych warunkach, niż te zadeklarowane w zezwoleniu na wykonywanie pracy – wyjaśniają Strażnicy Graniczni.

Zobacz także: Finałowy turniej o tytuł hokejowego mistrza Polski zaczyna się w Krynicy

Klub może teraz ponieść konsekwencje za swoje postępowanie. Skierowany zostanie bowiem wniosek do sądu o jego ukaranie. Za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców grozi kara grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. zł.

- Każdy cudzoziemiec wykonujący pracę zarobkową w Polsce, również jako piłkarz,  oprócz uregulowania kwestii cywilno-prawnych z pracodawcą, musi posiadać odpowiednie dokumenty i zezwolenia do wykonywania tejże pracy. Organem właściwym do wydawania takich zezwoleń jest odpowiedni terytorialnie Wojewoda – przypomina Straż Graniczna. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Pixabay.com, źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020