Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
13/08/2020 - 10:05

Źródełko św. Kingi: tu historia przeplata się z legendą

Odwiedzić Stary Sącz i nie napić się wody ze źródełka św. Kingi? To jak pojechać do Paryża i nie zobaczyć wieży Eiffla. Przesadzamy? Aktywni Sądeczanie powinni wiedzieć, jaka jest odpowiedź.

Źródełko św. Kingi to jedno z tych miejsc, w których historia miesza się z legendą. Wszystko skupia się wokół osoby oficjalnej patronki Starego Sącza, czyli św. Kingi właśnie. Szczegółową notę biograficzną świętej znajdziemy na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Starym Sączu pod adresem http://www.stary.sacz.pl/pl/3627/0/Swieta_Kinga.html

Zobacz też: Płynne zdrowie z głębi ziemi: Zdrój św. Kingi. Idealny dla Aktywnych Sądeczan

Na potrzeby naszej publikacji skupimy się na legendzie o źródełku opracowanej przez Henryka Żychowskiego. Skąd się według niej wzięło źródełko? Św. Kinga zatknęła w ziemię swoją laskę i w jedną noc z tej laski wyrosło wielkie drzewo lipowe. Potem księżna nakazała wykopać pod drzewem studnię. Okazało się, że wypływająca z niej woda jest cudowna. Woda miała moc uzdrawiającą. Przy źródełku gromadziły się rzesze wiernych z całej okolicy, szczególnie podczas corocznych odpustów. Wierni obmywali wodą chore części ciała, mowa tu przede wszystkim o oczach, a te były uleczone.

Trwa to do czasów współczesnych a podczas procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego wielu uzdrowionych, którzy poczuli moc źródełka, była świadkami. - Przytoczyć tutaj można przypadek, który posłużył w procesie wyniesienia na ołtarze w czasie procesu kanonizacyjnego. Cud uzdrowienia prof. Mariana Starczewskiego, kiedy to z silnego ropnego zapalenia wyrostka robaczkowego tego wybitnego chemika, miała dokonać cudowna woda ze źródełka w Starym Sączu – czytamy na portalu beskidsadecki.eu.

Zobacz też: Smak Tyliczanki zmienia się z porami roku. Aktywni Sądeczanie, sprawdźcie sami!

Jak tu dotrzeć? Do Starego Sącza można dojechać z Nowego Sącza autobusami MPK lub prywatnych przewoźników. Koszt biletu to maksymalnie 3,3 zł. Posiadacze Karty Nowosądeczanina autobusami MPK mogą jeździć nieodpłatnie. Najlepiej wysiąść na Rynku i dalej przejść na piechotę. Należy kierować się w ulicę Kopernika a potem Bandurskiego. Po drodze miniemy Klasztor Sióstr Klarysek również związany z postacią św. Kingi, która była jego założycielką. Wejście na ścieżkę prowadzącą do źródełka jest praktycznie naprzeciw klasztornej baszty. Do pokonania będziemy mieli w sumie ok. 550 metrów a spacer zajmie nam ok. 7 minut.

Do źródełka możemy dojechać też autem, ale w tym wypadku najwygodniej będzie skorzystać z dojazdu Traktem – a jakże – św. Kingi. Jadąc z Nowego Sącza musimy przejechać rondo Jana Pawła II a potem skręcić na pierwszym zjeździe z DK 87 w prawo, właśnie na trakt i jechać nim aż do końca (po lewej stronie będziemy mijali Ołtarz Papieski, potem tory kolejowe, wystarczy kierować się na klasztorną basztę). Tyle, że w tym wypadku musimy liczyć się z tym, że jest tu bardzo mało miejsc parkingowych. No chyba, że zostawimy auto na obszernym parkingu wzdłuż Traktu św. Kingi. Wtedy do przejścia będziemy mieli ok. 800 metrów, które powinniśmy pokonać w 10 minut.

Do Starego Sącza można dojechać też pociągiem. Stacja PKP jest z resztą miasta doskonale skomunikowana i też mieści się w okolicy Traktu św. Kingi, bo przy ul. Papieskiej. Stąd do zdroju jest ok. pół kilometra, które pokonamy w ok. 6 minut. Koszt biletu mieści się w przedziale od 3,6 do 7 zł w zależności od wyboru połączenia. 

W osobnej publikacji napiszemy o samym klasztorze a tych, którzy odwiedzą cudowny zdrój patronki Starego Sącza zapraszamy też na spacer po trasach wytyczonych na Miejskiej Górze, o których pisaliśmy obszernie w materiale Pięknie, prawda? Tu, na Górze Miejskiej, można się zaszyć na cały dzień!

Zapraszamy też wszystkich seniorów do dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres e.stachura@sadeczanin.info i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ES Film: ES i Daniel Szlag

Źródełko św. Kingi: tu historia przeplata się z legendą
Odwiedzić Stary Sącz i nie napić się wody ze Źródełka św. Kingi? To jakby pojechać do Paryża nie zobaczyć wieży Eiffla. Przesadzamy? Aktywni Sądeczanie powinni wiedzieć, jaka jest odpowiedź.


Dziękujemy za przesłanie błędu