Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
13/08/2020 - 10:05

Źródełko św. Kingi: tu historia przeplata się z legendą

Odwiedzić Stary Sącz i nie napić się wody ze źródełka św. Kingi? To jak pojechać do Paryża i nie zobaczyć wieży Eiffla. Przesadzamy? Aktywni Sądeczanie powinni wiedzieć, jaka jest odpowiedź.

Źródełko św. Kingi to jedno z tych miejsc, w których historia miesza się z legendą. Wszystko skupia się wokół osoby oficjalnej patronki Starego Sącza, czyli św. Kingi właśnie. Szczegółową notę biograficzną świętej znajdziemy na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Starym Sączu pod adresem http://www.stary.sacz.pl/pl/3627/0/Swieta_Kinga.html

Zobacz też: Płynne zdrowie z głębi ziemi: Zdrój św. Kingi. Idealny dla Aktywnych Sądeczan

Na potrzeby naszej publikacji skupimy się na legendzie o źródełku opracowanej przez Henryka Żychowskiego. Skąd się według niej wzięło źródełko? Św. Kinga zatknęła w ziemię swoją laskę i w jedną noc z tej laski wyrosło wielkie drzewo lipowe. Potem księżna nakazała wykopać pod drzewem studnię. Okazało się, że wypływająca z niej woda jest cudowna. Woda miała moc uzdrawiającą. Przy źródełku gromadziły się rzesze wiernych z całej okolicy, szczególnie podczas corocznych odpustów. Wierni obmywali wodą chore części ciała, mowa tu przede wszystkim o oczach, a te były uleczone.

Trwa to do czasów współczesnych a podczas procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego wielu uzdrowionych, którzy poczuli moc źródełka, była świadkami. - Przytoczyć tutaj można przypadek, który posłużył w procesie wyniesienia na ołtarze w czasie procesu kanonizacyjnego. Cud uzdrowienia prof. Mariana Starczewskiego, kiedy to z silnego ropnego zapalenia wyrostka robaczkowego tego wybitnego chemika, miała dokonać cudowna woda ze źródełka w Starym Sączu – czytamy na portalu beskidsadecki.eu.

Zobacz też: Smak Tyliczanki zmienia się z porami roku. Aktywni Sądeczanie, sprawdźcie sami!

Jak tu dotrzeć? Do Starego Sącza można dojechać z Nowego Sącza autobusami MPK lub prywatnych przewoźników. Koszt biletu to maksymalnie 3,3 zł. Posiadacze Karty Nowosądeczanina autobusami MPK mogą jeździć nieodpłatnie. Najlepiej wysiąść na Rynku i dalej przejść na piechotę. Należy kierować się w ulicę Kopernika a potem Bandurskiego. Po drodze miniemy Klasztor Sióstr Klarysek również związany z postacią św. Kingi, która była jego założycielką. Wejście na ścieżkę prowadzącą do źródełka jest praktycznie naprzeciw klasztornej baszty. Do pokonania będziemy mieli w sumie ok. 550 metrów a spacer zajmie nam ok. 7 minut.

Do źródełka możemy dojechać też autem, ale w tym wypadku najwygodniej będzie skorzystać z dojazdu Traktem – a jakże – św. Kingi. Jadąc z Nowego Sącza musimy przejechać rondo Jana Pawła II a potem skręcić na pierwszym zjeździe z DK 87 w prawo, właśnie na trakt i jechać nim aż do końca (po lewej stronie będziemy mijali Ołtarz Papieski, potem tory kolejowe, wystarczy kierować się na klasztorną basztę). Tyle, że w tym wypadku musimy liczyć się z tym, że jest tu bardzo mało miejsc parkingowych. No chyba, że zostawimy auto na obszernym parkingu wzdłuż Traktu św. Kingi. Wtedy do przejścia będziemy mieli ok. 800 metrów, które powinniśmy pokonać w 10 minut.

Do Starego Sącza można dojechać też pociągiem. Stacja PKP jest z resztą miasta doskonale skomunikowana i też mieści się w okolicy Traktu św. Kingi, bo przy ul. Papieskiej. Stąd do zdroju jest ok. pół kilometra, które pokonamy w ok. 6 minut. Koszt biletu mieści się w przedziale od 3,6 do 7 zł w zależności od wyboru połączenia. 

W osobnej publikacji napiszemy o samym klasztorze a tych, którzy odwiedzą cudowny zdrój patronki Starego Sącza zapraszamy też na spacer po trasach wytyczonych na Miejskiej Górze, o których pisaliśmy obszernie w materiale Pięknie, prawda? Tu, na Górze Miejskiej, można się zaszyć na cały dzień!

Zapraszamy też wszystkich seniorów do dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres [email protected] i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

ES [email protected] Fot.: ES Film: ES i Daniel Szlag

Źródełko św. Kingi: tu historia przeplata się z legendą
Odwiedzić Stary Sącz i nie napić się wody ze Źródełka św. Kingi? To jakby pojechać do Paryża nie zobaczyć wieży Eiffla. Przesadzamy? Aktywni Sądeczanie powinni wiedzieć, jaka jest odpowiedź.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe