Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
17/08/2020 - 15:25

Zamek w Czchowie. Przyjedziesz, zakochasz się i zostaniesz cały dzień

Zamek w Czchowie, lub jak określa część źródeł – Baszta w Czchowie, to fantastyczne miejsce, w którym naocznie można się przekonać, że nie ma ruin, których nie można dźwignąć, zrekonstruować i zagospodarować tak, by stały się prawdziwą perłą na mapie turystycznej naszego regionu. To nasza kolejna propozycja dla aktywnych seniorów w ramach przewodnika Aktywny Sądeczanin.

Już na pierwszy rzut oka widać, że gospodarze Czchowa zagospodarowywali to miejsce według szczegółowo przemyślanego planu. Sam teren zamku to jedno, ale i jego otoczenie śmiało plasuje to miejsce na szczycie atrakcji, które warto zwiedzić poznając historię naszego regionu. Władze gminy pomyślały o wszystkich – o miłośnikach szeroko pojętej historii, o pasjonatach militariów jak również o tych, którzy zwiedzają Małopolskę całymi rodzinami. Ale od początku.

Najpierw słów kilka o samym zamku. Dlaczego różne źródła podają różną nazwę obiektu? Raz czytamy o Zamku w Czchowie, raz o Baszcie. Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Zamek stoi bowiem na  zboczu wzgórza o właśnie takiej nazwie - Baszta; w powiecie brzeskim w mieście Czchów.


Pierwsze elementy kamienne, czyli baszta obronna, baszta bramna oraz część mieszkalna otoczona kamiennym murem o grubości metra i zwodzonym mostem powstały już za czasów Wacława II króla Czech w latach 1278–1305 oraz króla Polski w latach 1300–1305 z dynastii Przemyślidów. Zamek – z racji swojego strategicznego położenia - pełnił bardzo ważną rolę obronną – ochraniał szlak handlowy na Węgry. Dlatego król Władysław I Łokietek (rządził w latach 1320 – 1333) nakazał jego rozbudowę. Wzmianki pisemne o tym miejscu pojawiły się pierwszy raz w 1356 roku.

Zobacz też: Te legendy o Rytrze i tutejszym zamku musi znać każdy Aktywny Sądeczanin!

Na zamku mieścił się sąd ziemski a miejsce to było siedzibą starostów czchowskich, ale już od połowy XVII wieku miejsce to straciło na znaczeniu i zaczęło popadać w ruinę. Jeszcze w XVIII wieku w wieży mieściło się więzienie, które zlikwidowano po 1772 roku, czyli po pierwszym rozbiorze Polski. Śmiało możemy powiedzieć, że miejsce to znów wróciło do życia w na przełomie 2018/2019, kiedy w ramach prac rekonstrukcyjnych zaledwie w ciągu 9 miesięcy nabrało ono obecnej formy. Najlepiej obrazuje to nasz film i galeria.

Jak tu dojechać? Autem z Nowego Sącza, drogą krajową DK 75 zajedziemy tu w ok. 40 minut, do pokonania są ok. 32 kilometry. Do Czchowa kursuje też bardzo dużo autobusów, które jadą do Brzeska albo do Krakowa. Tyle, że zatrzymują się one na przystanku przy krajówce i by dojść stąd do zamku trzeba przejść kilkaset metrów, ale zajmie nam to zaledwie ok. 10 minut, bo miejsce jest doskonale oznakowane i wszędzie są chodniki. Za bilet trzeba zapłacić ok. 7 zł.

Zobacz też: Źródełko św. Kingi: tu historia przeplata się z legendą

Do Baszty można dojść na dwa sposoby. Pierwszy duży i nieodpłatny parking dla turystów jest zaraz przy wjeździe do miejscowości, po prawej stronie. I już stąd możemy iść wprost na zamek najpierw drewnianymi schodami a potem dość stromymi i wysokimi stopniami. To trasa dobra dla osób, które nie mają problemów z poruszaniem się (wózkiem absolutnie tędy nie dojedziemy), ale i tak warto tu wspomagać się kijkami.


Dla tych, którzy wolą wygodniejsze trasy polecamy tę, która zaczyna się zaraz obok Punktu Obsługi Turystycznej. Do POT dojdziemy z dolnego parkingu dojdziemy idąc ulicą Basztową w stronę Rynku – Punkt jest zaraz za kościołem, trzeba skręcić w lewo.

Na zamek (taras, dziedziniec, wieża bramna, piwnice) można wejść bezpłatnie i w zasadzie o każdej porze ponieważ jest ogólnie dostępny, z pewnymi wyłączeniami. Natomiast na wieżę można wyjść tylko z przewodnikiem w tygodniu od 10 do 15, po uprzednim zaopatrzeniu się w bilet przewodnicki, który można nabyć w Punkcie Obsługi Turystycznej w Rynku. 
POT czynny jest cały tydzień, w wakacje w poniedziałek w godzinach 10 - 16, wtorek – piątek w godzinach 10 - 18 a weekend od 11 do 19. Można się tu dodzwonić na dwa sposoby - numer 605 832 815 i jest dostępny w godzinach otwarcia POT, a numer stacjonarny 14 684 31 88 jest dostępny od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 15.30.
Dodatkowo w wakacje w soboty i niedziele o godz. 15 spod fontanny Św. Kingi na Rynku rusza spacer po Czchowie w ramach projektu Tarnowskiej Organizacji Turystycznej. Udział w spacerku jest bezpłatny, a sama wędrówka po Rynku, kościele i zamku trwa do 2 godzin.

Z którego rozwiązania byśmy nie skorzystali, dojście do zabytku zajmie nam zaledwie kilka minut spokojnym spacerkiem. Kolejna ważna informacja – jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na zamku jest szczyt wieży, ale wejście jest płatne a szczegóły w dobie COVID-19 najlepiej sprawdzić zawczasu dzwoniąc do CIT pod numer 14 684 31 88. Centrum czynne jest w godzinach od 10 do 17 przez cały tydzień, również w niedzielę. Dzwonić tu można z kolei do godziny 18.

Co czeka na nas na zamku? Widać to doskonale na zdjęciach – standard rekonstrukcji robi ogromne wrażenie. Zadbano tu o każdy szczegół. Jest tu też sporo ławek, na których można wypocząć i podelektować się klimatem tego miejsca. A widok? Widok z murów zapiera dech w piersiach.

A co po zwiedzaniu? I tu nie ma miejsca na słowo krytyki – na dole jest szlak militarny z przystępnie opisanymi armatami, działami itp., ogromny plac zabaw dla dzieciaków z altanami, stołami do gry w szachy i ping ponga. Można tu też zagrać w siatkówkę. Są altany z siedziskami i stołami, które pomieszczą nawet kilkanaście osób. Jest zadaszony, kamienny grill. Kolokwialnie mówiąc: pełen luksus. Jest też ogólnodostępna ubikacja typu TOI TOI. Przy parkingu jest mały punkt gastronomiczny m.in. z lodami i zimnymi napojami. Podsumowując – jeśli już tu się wybierzecie, zarezerwujcie sobie cały dzień. Naprawdę warto.

Na szczycie góry Baszta znajduje się krzyż ustawiony dla uczczenia 1000-lecia chrztu Polski

Zapraszamy też wszystkich seniorów do dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres [email protected] i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

ES [email protected] Fot.: ES Film: ES i DS

Zamek w Czchowie. Przyjedziesz, zakochasz się i zostaniesz cały dzień




Zamek w Czchowie, lub jak określa część źródeł – Baszta w Czchowie, to fantastyczne miejsce, w którym naocznie można się przekonać, że nie ma ruin, których nie można dźwignąć, zrekonstruować i zagospodarować tak, by stały się prawdziwą perłą na mapie turystycznej naszego regionu.






Dziękujemy za przesłanie błędu