Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
04/08/2013 - 08:46

Piotr Gniadecki: Akordeonista i społecznik z powołania

Przewodniczący Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej, wieloletni radny gminy Korzenna i sołtys wsi Posadowa Mogilska, w wolnych chwilach grywa na akordeonie. Piotr Gniadecki, bo o nim mowa, to prawdziwy społecznik z powołania.
Piotr Gniadecki urodził się w 1938 roku w Mogilnie (gm. Korzenna) i od najmłodszych lat wykazywał zainteresowania muzyczne. Ukończył ognisko muzyczne, a w wieku 18 lat zaczął grać na akordeonie na wiejskich potańcówkach. W tamtym czasie były one dla młodzieży jedyną rozrywką. Zaczął także grywać po weselach oraz organizowanych w regionie „skubkach” (skubanie pierza). Pasja muzyczna nie opuściła go nawet podczas służby wojskowej, kiedy to grywał z zespołem na różnych imprezach.
Przez 25 lat należał do Kapeli Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Capelia - Koronka” w Bobowej. Był również akompaniatorem na próbach starszej i młodszej grupy tancerzy. Grywał na akordeonie klawiszowym i guzikówce. Zespół występował podczas wielu festiwali w Polsce i za granicą, obsługiwał także różne imprezy lokalne i krajowe. Co ciekawe pan Piotr wraz z „Capelią - Koronka” brał udział w nagraniu filmu „Wyzwoliny Kosiarza” oraz „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
Piotr Gniadecki to także wieloletni radny gminy Korzenna. W kadencji 1990-1994 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Gminy oraz członka Zarządu Gminy Korzenna. Od 1998 do 2002 roku piastował funkcję zastępcy wójta w Korzennej. Przez kilka kadencji był również sołtysem wsi Posadowa Mogilska.
Pan Piotr cieszy się wśród mieszkańców gminy powszechnym uznaniem i szacunkiem. Aktywnie i skutecznie działa na rzecz poprawy ich życia. Był inicjatorem budowy Szkoły Podstawowej w Posadowej Mogilskiej i innych prac na szczeblu sołectwa i gminy. Czynnie uczestniczył w życiu kulturalnym wsi poprzez angażowanie się w organizację różnorodnych spotkań i imprez. Nadal odgrywa ważną role w życiu lokalnej społeczności, pełniąc chociażby funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej. Dla młodego pokolenia jest wzorem do naśladowania.
***
Na Piotra Gniadeckiego można zagłosować wypełniając kupon konkursowy na stronie, bądź jego wersję drukowaną, dostępną TUTAJ
Na głosy czekamy do 17 sierpnia


(KB)
Fot. arch.


Dziękujemy za przesłanie błędu