Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
03/08/2013 - 14:59

Mszalniczanie: Nie tylko pieśni, taniec i muzyka

Potrafią przedstawić najstarsze tradycje, pełen obrządek weselny z okolic Kamionki Wielkiej i wiązankę tańców lachowskich. Zespół Regionalny „Mszalniczanie” od ponad 30 lat rozsławia nie tylko swoją gminę, ale także całą Sądecczyznę.
Zespół powstał w 1981 roku a jego założycielami są Stanisław Kunicki i Kazimierz Ogorzałek. Mszalniczanie reprezentują region etnograficzny Lachów Sądeckich, położony u podnóża najbardziej na północ wysuniętej części Karpat. Region ten należy do najbardziej atrakcyjnych kulturowo w Polsce pod względem śpiewu, muzyki, tańca, obrzędów i zwyczajów ludowych oraz niezwykle bogatego stroju. Mszalniczanie prezentują ów folklor w formie autentycznej - nie tylko pieśni, tańce i muzykę, ale też widowiska będące rekonstrukcją wcześniejszych obrzędów z tego terenu.
W zespole tańczą zarówno starsi, jak i młodsi, a wyróżnia ich strój, taniec i śpiew oraz sposób zachowania się na scenie. Zgodnie z tradycją ludową, muzykę tworzą: skrzypce prym, skrzypce sekund, trąbka, klarnet i kontrabas. W repertuarze zespołu są cztery oddzielne części widowiska „Mszalnickie wesele”: błogosławieństwo, oczepiny, łobigrowki, krakowioki weselne, wiązanka tańców lachowskich. Jest również widowisko obrzędowe „Kolęda z turoniem” i „Herody”.
W czasie ponad 30-letniej działalności Mszalniczanie brali udział w wielu konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Zdobyli wiele nagród, między innymi: I miejsce w przeglądzie Zwyczajów i Obrzędów w Łużnej, 2009 rok; I miejsce i Złotą Maskę na Małopolskich Przepatrzowinach Teatrów Ludowych w Czarnym Dunajcu, 2008; III miejsce i Brązowa Ciupaga na międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, 1987; III miejsce w ogólnopolskim konkursie tradycyjnego tańca ludowego, Rzeszów 1984.
Czterokrotnie Mszalniczanie brali udział w Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, zajmując: III miejsce i Brązowe Serce w 2001 roku, I miejsce i Złote Serce w 2005, IV miejsce i wyróżnienie w 2007, III miejsce i Brązowe Serce w 2009 r. Największe osiągniecie zespołu to zdobycie Złotej Ciupagi na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem w 2009 roku. Poza tym grupa kolędnicza zespołu kilkakrotnie zajmowała pierwsze miejsca na Przeglądzie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej.
Zespół odbył kilka podróży zagranicznych, między innymi do Niemiec i Danii, gdzie tańczył przed samą królową Małgorzatą II. W maju 2007 r. występował na Węgrzech w Budapeszcie z okazji jubileuszu 40-lecia kapłaństwa Nuncjusza Apostolskiego ks. abp Juliusza Janusza. W tym samym roku pojechali na występy na Dni Miasta do Spiskiej Starej Wsi na Słowacji. W 2008 roku grupa występowała też w Kamience na Słowacji, a rok później - w Melykut, węgierskiej gminie zaprzyjaźnionej z Kamionką Wielką.
Mszalniczanie wielokrotnie byli prezentowani w programach radiowych i telewizyjnych. Nagrali parę płyt CD oraz film dokumentalny „Ręce i korzenie”.
Patronat nad zespołem sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej.
***
Na zespół "Mszalniczanie" można zagłosować wypełniając kupon konkursowy na stronie, bądź jego wersję drukowaną, dostępną TUTAJ
Na głosy czekamy do 17 sierpnia

(KB)
Fot. arch. zespołu






Dziękujemy za przesłanie błędu