Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
24/07/2014 - 15:12

Dolina Dunajca: Tradycja, którą podtrzymują całe rodziny

Od niemal pięćdziesięciu lat, poprzez taniec i śpiew, kultywuje rodzime tradycje naszego regionu. Regionalne Towarzystwo Pieśni i Tańca „Dolina Dunajca” to kandydat w plebiscycie o „Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin” w kategorii „instytucja, zespół, grupa”.
Historia „Doliny Dunajca” sięga 1967 roku, kiedy w Sądeckich Zakładach Elektro-Węglowych (obecnie SGL CARBON POLSKA S.A.) skrzyknęła się grupa młodych ludzi. Chcieli śpiewać i tańczyć, tak jak śpiewali i tańczyli ich rodzice i dziadowie na weselach, chrzcinach i innych ważnych uroczystościach. Początkowo grupa swoimi występami ograniczała się do umilania załodze Zakładu przerw śniadaniowych, z czasem ich aspiracje zaczęły rosnąć.
Dwa lata później zespół liczył 27 tancerzy i śpiewaków z trzema muzykantami i właśnie ta grupa pojechała do Kędzierzyna by wziąć udział w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Regionalnych i Kapel Ludowych Związku Zawodowego Chemików. Sukces na Festiwalu (pierwszy dyplom oraz nagroda pieniężna) uświadomiła artystom, że systematyczna praca nad doskonaleniem i poszerzeniem programu artystycznego będzie prowadziła do kolejnych laurów. Członkowie zespołu wzięli się więc do intensywnego treningu.
Założycielem i pierwszym kierownikiem zespołu został Władysław Ścianek, muzyk z zamiłowania, wywodzący się z Kamienicy. Stroje na początek wypożyczono od zaprzyjaźnionego zespołu „Gorce” z Kamienicy, zaś program zaczęto budować w oparciu o tańce i śpiewki z okolic Łącka. Po otrzymaniu nagrody pieniężnej na Festiwalu w Kędzierzynie zespół sprawił sobie część strojów.
Prawdziwe sukcesy artystyczne Doliny Dunajca rozpoczęły się jednak dopiero parę lat później. W 1973 roku, niezbyt jeszcze znany zespół, stał się rewelacją Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Zakwalifikowano go do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, gdzie wywalczył „Srebrną Ciupagę” w kategorii zespołów artystycznie opracowanych. W 1975 roku Dolina Dunajca ponownie wystąpiła na tym przeglądzie i zdobyła najcenniejszy laur, jaki może uzyskać w kraju zespół góralski - „Złotą Ciupagę”, czyli Grand Prix -Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
Wcześniej, w roku 1974, zespół odbył swą pierwszą zagraniczną podróż na występy artystyczne - do Szwecji. W kolejnych latach Dolina Dunajca grała, tańczyła i śpiewała w wielu krajach europejskich: w Finlandii, Niemczech, Francji czy Hiszpanii, w tym na Wyspach Kanaryjskich. Wielokrotnie występował we Włoszech i na włoskich wyspach - Sardynii i Sycylii, a także w Grecji, Turcji i na Cyprze, na Węgrzech, w Bułgarii i na Ukrainie, jak również w nieistniejących już państwach bloku wschodniego - byłych Związku Radzieckim, Jugosławii i Czechosłowacji. Zespół koncertował też w Libii. Nie sposób nie wspomnieć też o wyróżnieniu, jakim było uczestnictwo we Mszy Świętej, którą odprawił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas kanonizacji Świętej Kingi w Starym Sączu oraz osobistej audiencji u Papieża Polaka w 2004 roku.
Zespół wiele razy brał udział w nagraniach dla publicznych radia i telewizji. Kapela zespołu, obok łącznych sukcesów z Doliną Dunajca, występowała też samodzielnie, zdobywając między innymi pierwsze miejsce i nagrodę Polskiego Radia i Telewizji na VII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w 1974 roku. Powtórzyła ten sukces w latach 1975 i 1978 roku, zdobywając I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
Obecnie zespół liczy 60 osób – skupia grupę starostów oraz grupę doświadczonych tancerzy, często całe rodziny, które w „Dolinie Dunajca” tańczą nieprzerwanie od ponad 20 lat. Większą część zespołu stanowi młodzież dopiero rozpoczynająca swoją przygodę z folklorem.
Zespół posiada dwa różne programy w swoim repertuarze. Pierwszy to góralski – ludowy, w którym prezentuje oryginalny polski folklor ludowy, artystycznie przetworzony, opisujący rozmaitości naszej kultury regionalnej. W jego skład wchodzą tańce górali łącko-kamienickich takie jak: „zbójnicki”, „krzesany” i „polka goniona”. Drugi program estradowo-ludowy, ale mocno stylizowany pod względem tańca, muzyki i kostiumów, prezentuje folklor Lachów Sądeckich. Do najbardziej znanych tańców nalezą tu: „krzyżak”, „sztajer”, walce i polki.
Zespołowi przygrywa ośmioosobowa kapela.

Na kandydata można głosować TUTAj albo wysyłając SMS o treści SKT.01 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto)

(KB)
fot. arch. zespołu







Dziękujemy za przesłanie błędu