Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
13/08/2013 - 15:56

Dolina Dunajca - kultura Lachów oraz Łącka

Cieszą się niezmienną popularnością od lat. Swoimi występami zachwycają publiczność w kraju i za granicą. Dolina Dunajca propaguję folklor Lachów Sądeckich oraz Górali Łąckich.
Historia zespołu sięga roku 1967, kiedy w Sądeckich Zakładach Elektro-Węglowych (obecnie Carbon Polska S.A.) skrzyknęła się grupa młodych ludzi. Wszyscy chcieli śpiewać i tańczyć, tak jak robili to ich rodzice i dziadowie na weselach, chrzcinach i innych ważnych uroczystościach. Chcieli przede wszystkim zachować tradycję i pokazać swoje korzenie, umiłowanie tańca i muzyki niezmienne od wieków w całej dolinie i Dunajca, i Popradu.
Założycielem i pierwszym kierownikiem zespołu został Władysław Ścianek, muzyk z zamiłowania, wywodzący się z Kamienicy. Stroje na początek wypożyczono od zaprzyjaźnionego zespołu „Gorce” z Kamienicy. Program artystyczny budowano w oparciu o tańce i śpiewki z okolic Łącka.
Za oficjalną datę powstania Doliny Dunajca przyjęto październik 1969 roku, kiedy to Sądeckie Zakłady Elektro-Węglowe podjęły oficjalny patronat nad zespołem i kiedy odnieśli swój pierwszy sukces artystyczny. Grupę zaproszono bowiem do udziału w Festiwalu Artystycznym Związku Zawodowego Chemików w Grudziądzu i tam Dolina Popradu zdobyła pierwszy dyplom oraz nagrodę pieniężną. Dyplom powiększył listę „zakładowych laurów”, a za pieniądze z nagrody zespół sprawił sobie stroje.
Prawdziwe sukcesy artystyczne Doliny Dunajca rozpoczęły się jednak dopiero parę lat później. W 1973 roku, niezbyt jeszcze znany zespół, stał się rewelacją Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Zakwalifikowano go do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, gdzie wywalczył „Srebrną Ciupagę” w kategorii zespołów artystycznie opracowanych. 
Wcześniej, w roku 1974, zespół odbył swą pierwszą zagraniczną podróż na występy artystyczne - do Szwecji. W kolejnych latach Dolina Dunajca grała, tańczyła i śpiewała w wielu krajach europejskich: w Finlandii, Niemczech, Francji czy Hiszpanii, w tym na Wyspach Kanaryjskich. Wielokrotnie występował we Włoszech i na włoskich wyspach - Sardynii i Sycylii, a także w Grecji, Turcji i na Cyprze, na Węgrzech, w Bułgarii i na Ukrainie, jak również w nieistniejących już państwach bloku wschodniego - byłych Związku Radzieckim, Jugosławii i Czechosłowacji. Zespół koncertował też w Libii. W 1975 roku Dolina Dunajca ponownie wystąpiła na tym przeglądzie i zdobyła najcenniejszy laur, jaki może uzyskać w kraju zespół góralski - „Złotą Ciupagę”, czyli Grand Prix -Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Ogromnym wyróżnieniem dla zespołu było mszy świętej, którą odprawił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas kanonizacji Świętej Kingi w Starym Sączu.
Przez 40 lat istnienia zespół Dolina Dunajca dał około 1000 koncertów! Występował przed kamerami Telewizji Polskiej, mikrofonami Polskiego Radia.
Dolina Dunajca nagrała „małą płytę” z muzyką i śpiewkami Górali Łąckich, w 1999 r. wydała zaś dwie kasety z aktualnym programem artystycznym - nagraniami melodii i Górali Łąckich, i Lachów Sądeckich. Zespół wiele razy brał też udział w nagraniach dla publicznych radia i telewizji.
Obecnie zespół liczy 50 osób. Doświadczonych tancerzy związanych z Doliną Dunajca nieprzerwanie od ponad 20 lat, osób starszych, jak i młodzież dopiero co rozpoczynającą swoją przygodę z folklorem. Warto zaznaczyć, że grupę tancerzy i śpiewaków tworzą całe rodziny, dowodząc miłości do swej „małej ojczyzny”.

Na Dolinę Dunajca można zagłosować wypełniając kupon konkursowy na stronie, bądź jego wersję drukowaną, dostępną TUTAJ 
Na głosy czekamy do 17 sierpnia
 
Opr. MG
Fot. archiwum zespołu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu