Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 maja. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
07/06/2016 - 19:10

Zespół Regionalny "Starosądeczanie". Kandydaci do Nagrody SKT "Sądeczanin"

Zespół Regionalny "Starosądeczanie" kultywuje folklor Lachów Sądeckich oraz Górali Łąckich. Członkami zespołu są mieszkańcy Starego Sącza oraz okolicznych miejscowości. Zespół składa się z grupy młodych tancerzy, starostów oraz kapeli.

Zespół Regionalny "STAROSĄDECZANIE" ma siedzibę w Starym Sączu. Kierownikiem artystycznym jest Elżbieta Sroka. Liczba członków zespołu wraz z kapelą to 65 osób. 

Z.R. "Starosądeczanie" powstał w 2006 roku przy Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, a od 2013 r. działalność zespołu wspiera Starosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Tradycji "Malowana skrzynia".

Zespół "Starosądeczanie" kultywuje folklor Lachów Sądeckich oraz Górali Łąckich. Członkami  zespołu są mieszkańcy Starego Sącza oraz okolicznych miejscowości. Zespół składa się z grupy młodych tancerzy, starostów oraz kapeli. Prezentują rodzimy folklor na różnych imprezach organizowanych w Starym Sączy  jak i  na terenie całego kraju (np. Kraków, Warszawa, Pruszcz Gdański).

W 2014 r zespół dwukrotnie wystawił dla starosądeckiej publiczności widowisko słowno-muzyczne pt „U Rymorza po jarmaku” oraz występował z tym widowiskiem na Festiwalu Górali polskich. Od początku istnienia zespół występował też wielokrotnie na Węgrzech, Rumunii, Słowacji, Bułgarii, Gruzji, Czarnogórze oraz w Irlandii.

Dotychczasowe wyróżnienia: "Starosądeczan" to III miejsce w kategorii zespołów  regionalnych i II miejsce w kategorii  kapel  ludowych w "V Międzykulturowym  Festiwalu Folklorystycznym - Zagłębie i Sąsiedzi" w Dąbrowie Górniczej (czerwiec 2013)

Zespół ma zamiar po raz czwarty z rzędu uczestniczyć w Plebiscycie i bardzo liczy na zdobycie nagrody, jako że w br. obchodzi 10 lecie istnienia. Z tej to okazji planuje uroczyste obchody, a uzyskane w plebiscycie pieniądze chce przeznaczyć na organizację koncertu oraz oprawę tej uroczystości. Kandydata zgłasza Marek Zięba ze Starosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kultury i Tradycji "Malowana Skrzynia”.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa MałopolskiegoDziękujemy za przesłanie błędu