Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 10 sierpnia. Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca
30/05/2016 - 22:05

Władysława Janus. Kandydaci do Nagrody SKT "Sądeczanin"

Władysława Janus jest osobą skromną, choć potrafi tak wiele, że mogłaby zawstydzić niejednego ludowego twórcę. Była radną w gminie Kamionka Wielka a także członkiem Rady Nadzorczej RSZZ w Nowym Sączu. Jest osobą z ogromnym dorobkiem artystycznym, niesamowitym wyczuciem piękna.

Władysława Janus z Mystkowa od najmłodszych lat zajmowała się haftem ludowym i robótkami ręcznymi na drutach. Spod jej igły wyszły niezliczone ilości kolorowo haftowanych obrusów, ozdobnych narzut i innych elementów dekoracyjnych.

Najlepiej mówi pani Władysława - jest wyszywać na lnianym płótnie, chociaż wcześniej długo robiłam na zwykłym  płótnie tzw. kartonie (np. makatki).

Na wykonywanych przez nią haftach przeważają kompozycje kwiatów polnych. Wykonuje kwiaty płaskie i wypukłe ( np. białe zdobnictwo na białym tle).

Na pytanie, ile czasu pochłania wyszycie średniej wielkości obrusa, odpowiada, „że trzeba dobrze robić, żeby zdążyć w tygodniu łącznie z mereszką” Od pracy więcej bolą ją oczy niż ręce.

Bardzo ważnym warunkiem powodzenia jest odpowiednie światło; ostre, ale nie męczące. Pani Władysława haftowała koszule, kamizelki i spodnie dla zespołu „Mali Mystkowianie”. Zrobiła też okazały obrus na ołtarz główny do miejscowego kościoła.

Jej prace były prezentowane na licznych wystawach; w byłej Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenie i Zbytu w Nowym Sączu, na „Agropromocji” w Nawojowej, w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamionce Wielkiej, a nawet na Targach „Cepelii” w Rynku  Głównym w Krakowie.

Potrafiła wykonywać  „lilijki” dla dziewczynek do I Komunii Świętej. Tak robiło się kiedyś a dzisiaj kupuje się gotowe i bardzo często sztuczne kwiaty i elementy dekoracyjne. Robiła też „rózgi” weselne (”rózga” to rekwizyt dla najstarszego starosty wesela). W 1962 roku założyła Koło Gospodyń Wiejskich w Mystkowie i była jego przewodniczącą przez kolejne ćwierć wieku. W tych to latach pani Władysława prowadziła wiele kursów dla młodych gospodyń wiejskich, dotyczących zarówno haftu jak i gotowania i pieczenia ciasta.

Kursy te organizowane były przez RSZZ w Nowym Sączu i odbywały się zarówno na terenie gminy Kamionka Wielka jak też poza jej granicami (Szczawnica, Szymbark, Frycowa, Nawojowa, Piwniczna i inne). Z żalem wspomina, że to przekazywanie podstawowych umiejętności było kiedyś. Niestety dzisiaj, jest coraz mniejsze zainteresowanie. Wspomnieć należy, że pani Władysława Janus występowała w latach 1950 – 1960 w sztukach teatralnych wystawianych w Mystkowie przez księdza proboszcza Jana Kuklewicza i miejscowego organistę Karola Porębę.

Była radną w gminie Kamionka Wielka a także członkiem Rady Nadzorczej  RSZZ w Nowym Sączu. Jest osobą z ogromnym dorobkiem artystycznym, niesamowitym wyczuciem piękna, ale jednocześnie niezwykle życzliwą i skromną. Za: gokkamionka.iaw.pl/pl/14935/0/Wladyslawa_Janus.html

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa MałopolskiegoDziękujemy za przesłanie błędu