Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 10 sierpnia. Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca
02/06/2016 - 10:20

Kandydaci do Nagrody SKT "Sądeczanin": Barbara Krężołek-Paluch

Pani Barbara Krężołek-Paluch to artysta, poetka, działaczka społeczna. Stara się ocalić dziedzictwo kulturowe gminy Piwniczna-Zdrój. Pomysłodawczyni i organizatorka Zaduszek Poetyckich w Piwnicznej-Zdroju oraz Międzynarodowych Spotkań Poezji i Muzyki Gór "Wrzosowisko" i MIędzynarodowego Konkursu Poetyckiego "Sen o Karpatach".

Barbara Krężołek-Paluch urodziła się w Kobylance. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, wydział Architektury Wnętrz. Artysta plastyk, poetka pisząca w języku literackim, w gwarze górali nadpopradzkich i pogórzan. Animatorka kultury, dziennikarka, od urodzenia związana z Ziemią Sądecką, zwłaszcza z Krynicą i Piwniczną, gdzie mieszka i tworzy.

Naczelny plastyk Nowego Sącza w latach 1978 - 1983. Redkator pisma lokalnego "Znad Popradu", wychodzącego od 21 lat w Piwnicznej-Zdroju. Projektantka wnętrz, małych form architektonicznych, m.in. pomnik rozstrzelanych w Młodowie. W twórczości literackiej, publicystycznej i plastycznej Barbary Paluchowej bardzo mocno obecna jest tematyka dotycząca naszego regionu. Poetka jest popularyzatorką piękna i osiągnięć Sądecczyzny, z wielką troską przedstawia ważne dla nas sprawy i problemy. Jej twórczość jest znana szeroko w kraju i za granicą.

Pani Barbara Krężołek-Paluch to działaczka społeczna. Stara się ocalić dziedzictwo kulturowe gminy Piwniczna-Zdrój. Pomysłodawczyni i organizatorka Zaduszek Poetyckich w Piwnicznej-Zdroju oraz Międzynarodowych Spotkań Poezji i Muzyki Gór "Wrzosowisko" i MIędzynarodowego Konkursu Poetyckiego "Sen o Karpatach". W celuch ochrony gwary górali nadpopradzkich zainicjowała wydawanie cyklicznego dodtaku do gazety "Znad Popradu", zatytułowanego "Górolka i styl". Należy do Związku Literatów Polskich i Grupy Poetyckiej Sądecczyzna.

Doceniając wieloletni dorobek artystyczny pani Barbary Krężołek-Paluch oraz jej dbałość o zachowanie tożsamości regionalnej, ochronę gwary górali nadpopradzkich a także działania społeczne i popularyzację Ziemi Sądeckiej, w pełni zasługuje na wyróżnienie jej Nagrodą STK "Sądeczanin". Kandydatkę zgłasza starosta nowosądecki Marek Pławiak.

Tomiki poezji:

Wiersze (1991), Zielenią ku niebu (1993), Trawy płyną (1994), Dom bez okien (1996), Rozmowa z wiatrem (1999), W zwierciadle mojego czasu (2001), Moim górom (2004), Kusoczek Beskida (Odrobina Beskidu), polsko-rosyjski wybór wierszy (2005) Sankt Petersburg, W bioły izbie dusy (2007) – wiersze gwarowe, Na moim Drzewie (2008), Wyspy jaśminowe (2010).

W roku 2013 wydała album Dar Pamięci – dawni ludzie, rodziny, dawne domy. Przedstawia on  dziedzictwo kulturowe miasta i gminy Piwniczna na podstawie starych dokumentów, zdjęć, opowieści rodzinnych, które gromadziła przez 14 lat. W przygotowaniu II część albumu.

Napisała i zilustrowała książki poetyckie dla dzieci:

Za co babcia kocha Kraków (2000), O kwiatach i Agatce niejadce (2002), O góralce Hanusi i panience Danusi – dedykowana Danucie Szaflarskiej na stulecie urodzin; opowieść o Jej rówieśnikach z Kosarzysk. Autorka ponad 30. inscenizacji dla dzieci, scenografii i projektów strojów.

AntologieKrakowska Noc Poetów, Staję się łąką, Promyczki dobroci i radościDar – Ludziom Solidarności, Godzina 21.37  i in.

Publikacje w prasie: Nowa Poezja, Akant, Matecznik, Topos, Sycyna, Przekrój, Gazeta Kulturalna, Gość Niedzielny, Magdalenka Literacka, Literat Krakowski, Dziennik Polski, Gazeta Krakowska i in.

Audycje: Program I, PR Kraków, Radio PLUS, Radio ECHO, Radio ALFA, TV POLONIA, TVP III Regionalna. W 2014 r. TV pr. II Kraków w cyklu Aktywni 60+ nagrała film o życiu i twórczości poetki. Powstało 16 odcinków, a B. Paluchowa reprezentowała Małopolskę (film emitowany wielokrotnie, dostępny w Internecie).

Nagrody literackie w ogólnopolskich konkursach:

Złoty Wawrzyn – Konkurs poezji na 700-lecie Nowego Sącza 1994 r.

II nagr. w konkursie poezji religijnej, Ludźmierz 1999 r.

I nagr. w  konkursie poezji religijnej im. Brandsteattera, Tarnów 2000 r.

Laur Tarnowskiej Starówki - XVII edycja konkursu

I i II nagr. w konkursie im. T.Staicha, Zakopane 2001 i 2003 r.

Grand Prix w IX konkursie Dać Świadectwo, Kraków 2001 r.

II nagr. w konkursie Wokół Krzyża – na stulecie Krzyża na Giewoncie 2001 r.

I nagr. w konkursie Harfa Gorców, Rabka 2004 r.

I kilkadziesiąt innych

Wyróżnienia i  odznaczenia: Zasłużony Działacz Kultury, Kawaler Orderu Uśmiechu, Nagroda Starosty, Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej, Gloria Artis (2009). Nagroda im. Wł. Orkana, Kawaler Orderu Błękitnej Niezapominajki (2015). W październiku 2016 r. poetka będzie obchodzić 30-lecie twórczości literackiej.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa MałopolskiegoDziękujemy za przesłanie błędu