Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
06/06/2016 - 19:10

Chór im. Jana Pawła II przy parafii NSPJ w Nowym Sączu. Kandydaci do Nagrody SKT "Sądeczanin"

Chór im. Jana Pawła II przy parafii NSPJ w Nowym Sączu to niekwestionowany ambasador kultury Nowego Sącza. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym naszego miasta. Swoją twórczą działalnością, od lat przyczynia się do podniesienia rangi życia artystycznego oraz promocji kulturalnej Nowego Sącza w kraju i za granicą.

Chór im. Jana Pawła II z Nowego Sącza został założony w 1971 roku przy Kościele Najświęteszego Serca Pana Jezusa (Ojcowie Jezuici) przez dyrygenta i wirtuoza organów Stanisłąwa Wolaka w 1979 roku. Za osobistą zgodą Ojca Św. Jana Pawła II chór przyjął nazwe "Chór im. Jana Pawła II" w roku obecnym chór świętuje 45 lecie jubileuszu swego istnienia.

W czasie 45-letniej działalnosci chór wielokrotnie piegrzymował do miejsc kultu religijnego, uczestnicząc w mszach św. ,koncertując (w polsce ponad 100 miast) w wielu znanych sanktuariach bazylikach i katedrach w kraju oraz w europie, stanowił oprawe muzyczną wielu uroczystości świeckich o charakterze rozrywkowym i patriotycznym.

Chór koncertował w 16 krajach europejskich: (Holandia, Austria, Belgia, Słowacja, Czechy, Niemcy, Francja, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria, Monako, Litwa, Ukraina, Węgry) oraz pięciokrotnie we Włoszech i w Watykanie gdzie za każdym razem spotykał się i śpiewał dla swego patrona - Jana Pawła II.

Największym przeżyciem w historii chóru była oprawa muzyczna liturgii pasterki w Bazylice Św. Piotra w Rzymie w 1996 roku, transmitowanej przez telewizje na cały Świat. Chór wielokrotnie występował w radiu i telewizji (Polskie Radio, TVP, TVP Polonia, Trwam, Telewizja Kraków) nagrał kilka płyt.

Od 2000 roku chór współpracuje z orkiestrą reprezentacyjną straży granicznej (m.in koncerty noworoczne). Do najważniejszych odznaczeń chóru należą: - zasłużony dla miasta Nowego Sącza (złota tarcza herbowa) 2016 - medal 700 lecia miasta Nowego Sącza 1992 - złota nutka (za zasługi dla Diecezji Tarnowskiej) - nagroda starosty powiatu nowosądeckiego - 2015.

Dyrygent chóru, Stanisław Wolak, w 2007 roku, z okazji 50-lecia pracy artystycznej, został odznaczony przez Papieża Benedykta orderem Pro Ecclesia et Pontifice, najwyższym odznaczeniem przyznawanym osobom świeckim oraz złotą tarczą herbową - zasłużony dla miasta Nowego Sącza, a także otrzymał nagrode "Ziarnko Gorczycy" 2015 przyznawaną wybitnym osobistościom zaangazowanym społecznie w środowisku sądeckim.

Podczas uroczystego koncertu z okazji 45 lecia istnienia chóru w kwietniu 2016 otrzymał złoty krzyż zasługi województwa małopolskiego.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa MałopolskiegoDziękujemy za przesłanie błędu