Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
05/02/2018 - 09:05

Barbara Paluchowa. Kandydat w plebiscycie "Sądeczanin Roku 2017"

Prezentujemy kandydatkę nominowaną do tytułu Sądeczanin Roku 2017. Sylwetka Barbary Paluchowej wewnątrz artykułu.

Pani Barbara Krężołek-Paluch to artysta, poetka, działaczka społeczna. Stara się ocalić dziedzictwo kulturowe gminy Piwniczna-Zdrój. Pomysłodawczyni i organizatorka Zaduszek Poetyckich w Piwnicznej-Zdroju oraz Międzynarodowych Spotkań Poezji i Muzyki Gór "Wrzosowisko" i MIędzynarodowego Konkursu Poetyckiego "Sen o Karpatach".

Barbara Krężołek-Paluch urodziła się w Kobylance. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, wydział Architektury Wnętrz. Artysta plastyk, poetka pisząca w języku literackim, w gwarze górali nadpopradzkich i pogórzan. Animatorka kultury, dziennikarka, od urodzenia związana z Ziemią Sądecką, zwłaszcza z Krynicą i Piwniczną, gdzie mieszka i tworzy.

Naczelny plastyk Nowego Sącza w latach 1978 - 1983. Redaktor pisma lokalnego "Znad Popradu", wychodzącego od 21 lat w Piwnicznej-Zdroju. Projektantka wnętrz, małych form architektonicznych, m.in. pomnik rozstrzelanych w Młodowie. W twórczości literackiej, publicystycznej i plastycznej Barbary Paluchowej bardzo mocno obecna jest tematyka dotycząca naszego regionu. Poetka jest popularyzatorką piękna i osiągnięć Sądecczyzny, z wielką troską przedstawia ważne dla nas sprawy i problemy. Jej twórczość jest znana szeroko w kraju i za granicą.

ZOBACZ AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA (tylko formularz elektroniczny)

Pani Barbara Krężołek-Paluch to działaczka społeczna. Stara się ocalić dziedzictwo kulturowe gminy Piwniczna-Zdrój. Pomysłodawczyni i organizatorka Zaduszek Poetyckich w Piwnicznej-Zdroju oraz Międzynarodowych Spotkań Poezji i Muzyki Gór "Wrzosowisko" i MIędzynarodowego Konkursu Poetyckiego "Sen o Karpatach". W celuch ochrony gwary górali nadpopradzkich zainicjowała wydawanie cyklicznego dodtaku do gazety "Znad Popradu", zatytułowanego "Górolka i styl". Należy do Związku Literatów Polskich i Grupy Poetyckiej Sądecczyzna.

Zobacz też: Sądeczanin Roku 2017. Barbara Krężołek-Paluch nie potrafi żyć tylko dla siebie

Doceniając wieloletni dorobek artystyczny pani Barbary Krężołek-Paluch oraz jej dbałość o zachowanie tożsamości regionalnej, ochronę gwary górali nadpopradzkich a także działania społeczne i popularyzację Ziemi Sądeckiej, w pełni zasługuje na tytuł Sądeczanin Roku.

Barbara Paluchowa – SMS o treści SR.11 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2017.

(P.B.)Dziękujemy za przesłanie błędu