Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
05/02/2018 - 15:30

Sądeczanin roku 2017. Barbara Krężołek-Paluch nie potrafi żyć tylko dla siebie

Od lat chroni dziedzictwo kulturowe Nadpopradzia. Śledzi to wszystko, co przeminęło , co przemija. Barbara Krężołek-Paluch mówi, że to jej nawiększa pasja, której chce poświecić całe życie.

Artysta, poetka i działaczka społeczna - mówią o niej bez zastanowienia mieszkańcy Piwnicznej i dodają, że od lat z zapamiętaniem walczy o zachowanie tożsamości regionalnej, wykonując przy tym mrówczą pracę nad badaniem kulturowej przeszłości. Ona sama nieustannie podkreśla, że  jest niezwykle przywiązana do swojej małej ojczyzny.  

Czytaj też Barbara Paluchowa. Kandydat w plebiscycie "Sądeczanin Roku 2017"

- Żyję w Beskidzie Sądeckim i żyje mi się tutaj bardzo dobrze. Ale życie wyłącznie dla siebie, nie ma żadnego sensu. Dlatego próbuję śledzić to wszystko, co przeminęło, co przemija, bo na to, co będzie dalej, nie mamy żadnego wpływu - mówi Barbara Krężołek-Paluch.   

Pisze od wielu lat. Jej dorobek literacki jest imponujący. To jedenaście tomików poetyckich i książka dla dzieci, którą sama ilustrowała. Jednak najbardziej wyjątkowym wydawnictwem jest album „Dawni ludzie, rodziny, dawne domy” , w którym spotykają się dokument z poetyckim słowem. Publikacja obejmuje okres blisko 120 lat, czyli czas życia kilku pokoleń mieszkańców gminy Piwniczna. Liczy 348 stron i zawiera 1240 fotografii!

- Album przygotowywałam przez  czternaście lat. Teraz powstaje jego druga część. Takie jest zapotrzebowanie społeczne. Tego sobie po prostu życzą sobie piwniczanie i  ludzie, którzy żyją nad Popradem. Będę to robić. Bo kocham to robić. Śledzenie przeszłości krainy nadpopradzkiej, gór i dawnych historii rodów to moja największa pasja. Żyję tym wszystkim, i o ile Bóg da będą to robić aż do śmierci - dodaje Barbara Krężołek-Paluch.

Barbara Paluchowa – SMS o treści SR.11 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2017.

Jmik. fot.JmDziękujemy za przesłanie błędu