Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
04/04/2022 - 07:50

Andrzej Lis. Dał sobie utoczyć tyle krwi, że został rekordzistą Polski

Roboty, które wykorzystuje się w mikrochirurgii, leki najnowszej generacji… medycyna ciągle gna do przodu w swoim rozwoju, ale jak dotąd naukowcy nie wynaleźli niczego, co może zastąpić krew. Ktoś komu potrzebna jest transfuzja, może liczyć tylko na drugiego człowieka, który krwi daje sobie utoczyć. Są tacy, którzy robią to bezinteresownie, nie oczekując niczego w zamian. Tak jak Andrzej Lis.

 Czytaj też To oni powalczą o wygraną. Trwa wielkie głosowanie na Sądeczanina Roku 2021 

Mówi, że jego życiowe motto zawiera się w jednym zdaniu: „zostań honorowym krwiodawcą,  to naprawdę nic nie boli, a satysfakcja jest niezmierzona żadnymi pieniędzmi”. Andrzej Lis robi to od blisko czterdziestu ośmiu lat. Po raz pierwszy oddał krew w sierpniu 1974 dla ofiar wypadku w zakładach azotowych w Tarnowie. Od tego czasu krew oddaje regularnie. Należy do rekordzistów Polski!  Dał sobie utoczyć ponad sto litrów bezcennego leku. Mało tego,  jest także dawcą szpiku.

Nie poprzestaje na tym ciągłym dzieleniu się cząstką siebie z innymi.  Jest niezmordowany w propagowaniu  wśród innych tej szlachetnej idei. Należy do współzałożycieli starosądeckiego Klubu Honorowych Dawców Krwi, gdzie pełni funkcję prezesa.

Obejrzyj też Andrzej Lis. Cichy bohater, zaskoczony nominacją do plebiscytu [WIDEO]

- Dzięki jego zaangażowaniu i organizacji wielu akcji promujących krwiodawstwo udaje się zaszczepiać  tę ideę w młodych ludziach. Dwa razy do roku organizuje akcje oddawania krwi w Starym Sączu – podkreślają jego przyjaciele i znajomi. 

Bezinteresowna pomoc Andrzeja Lisa została uhonorowana przyznaniem mu „Złotego Krzyża Zasługi” nadanego przez  Prezydenta RP w 1989 roku. Otrzymał też odznaczenie „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. To najwyższe odznaczenie, jakie może uzyskać krwiodawca. Andrzej Lis otrzymał także najwyższe odznaczenie Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa "Sądeczanin", tzw. Krzyż Sądecki. Odznaczenie to zostało uroczyście wręczone podczas Zjazdu Sądeczan 19 maja 2019 roku przy Ołtarzu Papieskim.

***

Twój kandydat do tytułu Sądeczanin Roku 2021?

ANDRZEJ LIS – wyślij SMS o treści SR.7 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wypełnij i dostarcz KUPON 
(dostępny w miesięczniku "Sądeczanin": numery kwiecień 2022 oraz maj 2022)

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY (1 x sms, 1 x formularz online, 1 x kupon). Da to równowartość 3 głosów.

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2021. Znajdziesz tam też szczegółowe zasady głosowania.

Więcej informacji w regulaminie Plebiscytu "Sądeczanin Roku 2021".Dziękujemy za przesłanie błędu