Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
05/04/2018 - 12:00

Ogród i działka od strony technicznej.

Bezpieczeństwo i ceny, to dwie rzeczy, które mają kapitalne znaczenie dla wszystkich, którzy chcą urządzić funkcjonalny ogród czy działkę. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę i co nas może w tym roku zaskoczyć? Teraz mała zapowiedź a po szczegóły zapraszamy w weekend 14-15 kwietnia na Sądeckie Targi Ogrodnicze.

O tym, że aranżacja i urządzenie przydomowego ogrodu czy działki, to wcale nie jest łatwa sprawa nie trzeba nikogo przekonywać. W szczególności tych, którym zamarzyło się wkomponować elementy małej architektury: oczka wodne, fontanny, wiaty czy nawet huśtawki o domkach nie wspominając. To nie są rzeczy, które potem można z dnia na dzień przenieść, choćby dlatego, że wymagają odpowiednich instalacji wodnych czy elektrycznych albo po prosty solidnego fundamentu. Tu – przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo – najlepiej skorzystać z rady specjalistów. Dlaczego? Posłużmy się przykładem.

Zobacz też: Natury nie oszukasz: jak ogród, to tylko pod jej dyktando. Na Sądeckich Targach Ogrodniczych dowiesz się więcej

- Ostatnio mój stały klient zdecydował się na położenie a w zasadzie rozprowadzenie w ogrodzie instalacji elektrycznej. Co do przewodów, to od dawna na rynku są takie, które gwarantują zabezpieczenie przed wilgocią i kontakt z ziemią w niczym im nie zaszkodzi.  Ale jeśli chodzi o wykończeniówkę, tu nie da się zastosować półśrodków poczynając od skrzynki głównej na gniazdkach kończąc. Trzeba zawsze pamiętać, jakie będzie optymalne obciążenie sieci i przede wszystkim, by wszystkie elementy instalacji były ze sobą kompatybilne. Bez pomocy elektryka się nie obędzie a mój klient był przeświadczony, że temat załatwi przedłużaczami na bębnie – rozmawiamy z właścicielem sklepu ze sprzętem.

Dobrze położona sieć, to nie tylko gwarancja, że będziemy bezpieczni my, użytkownicy, ale, że nasz sprzęt elektryczny będzie nam długo i sprawnie służył. Tym bardziej, że elektryczny sprzęt ogrodniczy, choćby kosiarki stają się coraz popularniejsze i przy tym konkurencyjne cenowo w stosunku do kosiarek spalinowych. Reasumując – instalacje zostawmy specjalistom a jej koszt naprawdę szybko nam się zwróci, ale…

W portfelach ubędzie

Wszystkich, którzy przymierzają się do zakupu urządzeń ogrodniczych począwszy od wspomnianych kosiarek, podkaszarek skończywszy na drobnych narzędziach niemile zaskoczą ceny a w zasadzie ich drastyczny wzrost. Z informacji, które zebraliśmy od sądeckich handlowców wynika, że podwyżki będą wynosić od pięciu do nawet piętnastu czy dwudziestu procent.

- I tak jest u wszystkich producentów i hurtowników. I wcale nie jest to związane, jak zazwyczaj bywało, ze skokiem wartości euro czy dolara. W tym wypadku zadecydowały podwyżki cen paliwa, prądu a co za tym idzie produkcji i transportu. Nie bez znaczenia jest sytuacja na rynku pracy. Teraz już nie da rady dać pracownikowi najniższej krajowej, bo pracowników jest coraz mniej i to oni dyktują wysokość pensji. Szczególnie jeśli mówimy o pracownikach wykwalifikowanych  - usłyszeliśmy w jednym ze sklepów, do którego stały kontrahent przysłał podobne wyjaśnienie wraz z nowym katalogiem.

Zobacz też: Sądeckie Targi Ogrodnicze! Zapraszamy w weekend 14-15 kwietnia do serca Sądecczyzny

- Niższe ceny zaproponować mogą tym samym tylko te sklepy, zazwyczaj duże i działające na rynku od wielu lat, które zagwarantowały sobie towar jeszcze w zeszłym roku. A to wcale nie jest takie łatwe, bo wiąże się z koniecznością zamrożenia sporych pieniędzy– dodają nasi rozmówcy.

Przy okazji radzą wszystkim klientom, by przed dokonaniem zakupu dokładnie sprawdzili wszystkie oferty na rynku. Może się bowiem okazać, że na większych urządzeniach różnice w cenie mogą wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Kolejna ważna rzecz- zawsze dokładnie dopytajmy o możliwości i zasady serwisowania.

Wszystkich szczegółów związanych z racjonalnym i przy okazji modnym a przede wszystkim funkcjonalnym urządzeniem terenów zielonych będziecie się mogli dowiedzieć od naszych wystawców podczas Sądeckich Targów Ogrodniczych. Targi odbędą się dniach 14-15 kwietnia na Starej Sandecji w Nowym Sączu a my już niebawem zaprezentujemy Wam pełną listę naszych wystawców i gości.

Patronat nad targami, które odbędą w godzinach od 9.00 do 17.00 objęli Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego, Piotr Ćwik Wojewoda Małopolski, Ryszard Nowak Prezydent Miasta Nowego Sącza oraz Marek Pławiak Starosta Nowosądecki.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu