Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
04/04/2018 - 15:15

Natury nie oszukasz: jak ogród, to tylko pod jej dyktando.

Miłośników tego, co naturalne w faunie i florze ucieszy wiadomość, że od dłuższego czasu modne jest projektować i aranżować ogrody i działki tak, by jak najbardziej nawiązywały do swojego naturalnego otoczenia. Jak się do tego zabrać? Szczegółów będzie mogli się dowiedzieć podczas Sądeckich Tragów Ogrodniczych zorganizowanych przez Fundację Sądecką w dniach 14-15 kwietnia. Dziś kilka słów tytułem zachęty.

Mimo sporego sentymentu ogrodowym krasnalom, pstrokatym lemingom i krzykliwym cementowo plastikowym ozdobom mówimy: nie. Do zielonych krajobrazów wkroczyły drewno, kamień, kompozyty, które do złudzenia przypominają wszystko to, co stworzyła matka natura. I już tylko bardzo odważni albo ekscentryczni właściciele terenów zielonych robią z górskich okolic piaszczystą pustynię z wyjątkowo egzotycznymi roślinami albo naszpikowany „przedmiotami” Disneyland.

Zobacz też: Sądeckie Targi Ogrodnicze! Zapraszamy w weekend 14-15 kwietnia do serca Sądecczyzny

Teraz każdy kto chce mieć trendy ogród musi działać tak, by – nawet jeśli ingerencja w układ terenu okaże się niezbędna – wszystkie zmiany do złudzenia imitowały rękę natury. Takie rozwiązanie może wydać się początkowo nudne, mało kreatywne, ale nic bardziej mylnego. Przede wszystkim jest tańsze, szczególnie dla tych, których nie stać na zatrudnienie specjalisty. Kamieni i skałek ci u nas dostatek, firm stolarskich, które wykonują elementy małej architektury z surowego drewna też a Internet pełen jest niedrogich produktów z gliny czy wspomnianych kompozytów. Tu też znajdziemy całą skarbnicę inspiracji, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: ogrody naturalne a wyskoczą nam dziesiątki stron z galeriami, poradami, wskazówkami i  produktami do sprzedaży.

W jednej jednak rzeczy trzeba bezwzględnie skorzystać z porady żywego człowieka, specjalisty i autochtona. Chodzi mianowicie o zieleń. – Nawet tu, na południu zieleń jest bardzo zróżnicowana a rośliny mają swoje wymogi zarówno jeśli chodzi o ekspozycję słoneczną, wilgotność czy, o czym wielu z nas zapomina, przepuszczalność i wilgotność gleby. Zanim zainwestujemy setki złotych w rośliny dopytajmy dokładnie czy na naszej ziemi się utrzymają. Tu nie ma sensu kierować się tylko gustem. W naturalnym ogrodzie bardzo istotne jest też to, by uwzględnić faunę począwszy od owadów na ptakach kończąc – usłyszeliśmy od eksperta.

Zobacz też: KRUS na Eko-Targach w Brzeznej. Konkursy i nagrody dla sadowników i rolników

A teraz mała dygresja, która potwierdzi wagę porad. – Mam klientkę, której bardzo zależy na własnych warzywach. Po dwóch sezonach działkowania poskarżyła mi się, że wszystkim sąsiadom naokoło rośnie piękna marchew a u niej nawet dobrze nie wschodzi. Dopytałam jaką ma ziemię w miejscu, gdzie ją wysiewa. Okazało się, że to ciężka, gliniasta ziemia. I już wszystko było jasne. Marchew lubi trochę piasku. Wystarczyło ziemię z nim wymieszać na wiosnę a już jesienią mogłam spróbować dorodne i smakowite efekty tego zabiegu – mówi nasza rozmówczyni.

Ale do ogrodów wracając. Co mają owady i ptaki do działek i ogrodów?







Dziękujemy za przesłanie błędu