Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
11/02/2024 - 16:30

Nasza urodziwa królowa toru! Marcelina ściga się z zawrotną prędkością. Robi furorę na całym świecie [ZDJĘCIA]

Zachwyca wdziękiem, urodą i zgarnia nagrody na… torach całego świata. Marcelina Czepiel ze Szczyrzyca koło Limanowej nie miała jeszcze prawa jazdy, a nad samochodem panowała lepiej niż nie jeden kierowca z długim stażem. Kiedyś jej pasją była muzyka, ale przegrała z wyścigowymi samochodami. To one stały się jej największą miłością.

Z Marceliną Czepiel rozmawia Iwona Rojek

Masz ledwie dwadzieścia jeden lat i doszłaś do wielkich sukcesów w sporcie, który w Polsce nie jest popularny wśród kobiet. Jak to się zaczęło?
-Kiedy skończyłam piętnaście lat w ten wyjątkowy dzień mój tata, który ma na imię Grzegorz  zrobił mi niesamowity urodzinowy prezent. Zaprosił mnie na tor gokartowy w Krakowie. Sam od lat był fanem tego sportu. W tamtej chwili połknęłam bakcyla. Zajęłam się sportami motorowymi. Zaczęłam doskonalić swoje umiejętności, najpierw w Akademii Kartingowej w Krakowie. Po półtora roku zrobiłam licencję kierowcy wyścigowego. Pamiętam dobrze, że od 29 maja 2019 roku  rywalizuję na torze. Od samego początku otrzymałam ogromne wsparcie od najbliższych i dalej je dostaję. Dzięki temu mogę rozwijać swoją pasję. W przeszłości zajmowałam się też muzyką.    

Gdy byłaś dzieckiem miałaś zupełnie inne zainteresowania. Zdradzisz jakie?
-Też nietypowe. Marzyłam o tym, że w przyszłości będę dziennikarką, albo lekarką. Bardzo lubię rozmawiać, jestem otwarta, pogodna. Podobało mi się prowadzenie w telewizji programów śniadaniowych. Fascynowała mnie też chirurgia. Ciekawy, choć w naszym kraju typowo męski zawód. A przecież kobiety radzą sobie w nim całkiem dobrze. W ogóle nie myślałam wtedy o sportach motorowych. Mój tata nieraz żartuje ze mnie, że sporty były ostatnią rzeczą, które zajmowały moją głowę. W Szczyrzycu, w którym się wychowałam, ludzie żyli innymi sprawami. Jako dziecko pokochałam muzykę i taniec.

Twoi rodzice mieli wobec ciebie jakieś oczekiwania?
-Moja mama, która zajmuje się domem, dba o pomyślność naszej rodzinki i pomaga w prowadzeniu rodzinnej firmy chciała, żebym dobrze się uczyła. Tak jak każda mama. Do ukończenia licem bardzo dobrze radziłam sobie w szkole. Potem postawiłam na karierę sportową, ale myślę, że do studiowania jeszcze wrócę. Cała rodzina bliższa, dalsza, moi dziadkowie, przyjaciele śledzą moje sukcesy i zawsze mi kibicują.

W ciągu tych kilku lat sportowej kariery miałaś momenty, kiedy czegoś żałowałaś?
-Może tylko tego, że tę drogę rozpoczęłam dosyć późno. Znani kierowcy wyścigowi zwykle zaczynają swoją przygodę w dzieciństwie. Mają pięć, sześć lat, a ja byłam już nastolatką i musiałam szybko nadrobić zaległości. Udało się. Kiedy zaczęłam konkurować z innymi, nie miałam nawet prawa jazdy. Wszystkiego uczyłam się od podstaw. Muszę się pochwalić, że egzamin zdałam za pierwszym razem. Widocznie miałam te zdolności w genach. I pewne korzenie sportowe. Mój kuzyn też był kierowcą rajdowym, wielokrotnym mistrzem Polski. Przy okazji  chciałabym mocno zachęcić inne dziewczyny, kobiety do uprawiania tego sportu. W zdobywaniu sukcesów chyba najbardziej liczy się umiejętność zapanowania nad autem. Tu nie ma żadnego znaczenia wzrost, waga, ani płeć. Kobiety w tym męskim świecie dają sobie doskonale radę.

Czy uroda może pomóc w osiąganiu sukcesów? Dlaczego na świecie niewiele kobiet  uprawia samochodowe wyścigi? Czy w tym sporcie pomaga szczęście. Także i na te pytania w rozmowie z Iwoną Rojek odpowiada Marcelina Czepiel ze Szczyrzyca w Limanowej. 

Cały wywiad można przeczytać w internetowym wydaniu miesięcznika „Sądeczanin” KLIKNIJ  TUTAJ  oraz w  tradycyjnym, papierowym wydaniu periodyku.

Gdzie można kupić  miesięcznik "Sądeczanin"?

Nowy Sącz

 • Księgarnia-Antykwariat BESTSELLER, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 1
 • Firma Handlowa DANEK, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 45
 • MUSICBAN, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 15
 • Kiosk wielobranżowy, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 23
 • Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiego, Nowy Sącz, ul. Chopina 10
 • Sklep Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 22
 • ADeeM – Dariusz Migacz, ul. Lwowska 66A, Nowy Sącz

Poza miastem

 • Kamianna: Pasieka Barć Kamianna, Kamianna 17 (gmina Łabowa)
 • Brzezna: Sklep spożywczo-przemysłowy BEATRICZE, Brzezna (gmina Podegrodzie)
 • Łącko: Firma Handlowa PASOŃ, Łącko 214
 • Grybów: SHP SKŁADNICA GRYBÓW, ul, Rynek 1, Grybów
 • Stary Sącz: Kiosk TRAFIKA, ul. Rynek 12, Stary Sącz
 • Łacko: QSi Sport Leszek Pasoń

Przypominamy o ofercie prenumeraty naszego miesięcznika, którą można rozpocząć w dowolnym momencie. Po wykupieniu prenumeraty "Sądeczanina" co miesiąc na wskazany adres będziemy wysyłać za pośrednictwem poczty najnowsze wydanie periodyku. Więcej informacji: Bogusława Berdychowska - tel. 18 475 16 26, mail: [email protected]

Przypominamy o ofercie prenumeraty naszego miesięcznika, którą można rozpocząć w dowolnym momencie. Po wykupieniu prenumeraty "Sądeczanina" co miesiąc na wskazany adres będziemy wysyłać za pośrednictwem poczty najnowsze wydanie periodyku. Więcej informacji:

Zobacz niesamowite zdjęcia ślicznej Marceliny nie tylko na torze wyścigowym, Kliknij TUTAJ

StronyDziękujemy za przesłanie błędu