Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
28/08/2020 - 10:30

Zachowek po rodzicach – komu się należy? Jak go uzyskać?

W Polsce dziedziczenie odbywa się na dwa sposoby – ustawowo lub na podstawie testamentu. Coraz częściej zdarza się, że sporządzający testament niesprawiedliwie przekazuje cały majątek tylko niektórym członkom rodziny. Co mają zrobić bliscy, którzy zostali z niczym?

Stosownie do brzmienia art. 991 § 1 kodeksu cywilnego, rodzicom, małżonkowi i potomkom spadkodawcy, a więc między innymi jego dzieciom i wnukom, którzy byliby powołani do spadku z ustawy (czyli w przypadku braku testamentu) należy się zachowek. W jakiej wysokości?

Kodeks wyróżnia dwie sytuacje:

  • kiedy uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli jest małoletni – wówczas przysługuje mu 2/3 tego, co przypadałoby mu, gdyby dziedziczył na normalnych zasadach,
  • w innych przypadkach – połowa tego, co przypadałoby mu, gdyby nie został pominięty.

Czytaj też: Jak napisać ważny testament? O tych zasadach nie możesz zapomnieć

Jeżeli dana osoba nie otrzymała należnego mu zachowku ani w formie darowizny od zmarłego, ani w postaci powołania do spadku, przysługuje jej przeciwko spadkobiercom roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia, bez względu na dokonane poprzednio zapisy i rozrządzenia w testamencie. To oznacza, że zainteresowany może dochodzić zapłaty zachowku na drodze sądowej, a ten, który dostał po zmarłym wszystko, będzie musiał się podzielić.

Zobacz także: Jak można przyjąć spadek? O sprawach spadkowych i nie tylko

Istota zachowku polega więc na wyjściu z założenia, że każdy człowiek w razie śmierci ma moralny obowiązek pozostawienia choćby części majątku swoim najbliższym, w celu zabezpieczenia interesów osób pominiętych w testamencie. Jeśli tego nie zrobi, pominięci będą mogli dochodzić swoich racji przed sądem.

[email protected], fot. Pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu