Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
06/09/2022 - 17:00

Nawet z fasoli potrafią wyczarować w kuchni cuda. Wyjątkowe przepisy KGW

Pasztety, pierogi, ciasta, a nawet nalewki z fasoli – sądeckie gospodynie potrafią wyczarować w kuchni prawdziwe cuda. Podczas Fasolowych Żniw w Rożnowie Koła Gospodyń Wiejskich prezentowały swoje umiejętności. Kulinarne rywalizacje czekają na nas również podczas Festiwalu Lachów i Górali.

W ubiegły weekend, podczas Fasolowych Żniw w Rożnowie, Koła Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszenia konkurowały o nagrodę za najlepszą potrawę z fasoli.

Potrawy degustowali i oceniali starosta, Marek Kwiatkowski, Małgorzata Mordarska-Duda, Józef Klimek, przewodniczący rady gminy Gródek nad Dunajcem oraz goście ze Słowacji i Ukrainy.

Decyzją jury pierwsze miejsce w konkursie przypadło KGW Sienna za zupę fasolową „Trzy groszki”. Na drugim miejscu uplasowało się KGW Rożnów, które przygotowało ciasto fasolowe z kokosem i musem mango. „Johny Burger” przygotowany przez KGW Jelna, pozwolił gospodyniom zająć trzecie miejsce.

W konkursie wzięło udział siedem drużyn. Wyróżnienia przypadły Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnemu „Pogórze” za fasolowe ule, Stowarzyszeniu Złoty Orkisz za tortillę z kurczakiem i fasolą, KGW Bartkowa za jaśkowe koperty oraz KGW Tropie za smalec z fasoli.

- To niespotykane i bardzo oryginalne potrawy. Cieszę się, że panie z kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń co roku tworzą nowe specjały, których głównym składnikiem jest fasola – skomentował starosta nowosądecki.

Sądeckie smaki od pokoleń

Sądeckie gospodynie zawsze mają w swoim zanadrzu wyjątkowe przepisy na regionalne potrawy. Koła Gospodyń Wiejskich będą mogły się nimi pochwalić podczas zbliżającego się Festiwalu Lachów i Górali w Piwnicznej-Zdroju.

W trakcie wrześniowej imprezy rozstrzygnięte zostaną dwa konkursy kulinarne. W sobotę, 10 września odbędzie się konkurs na tradycyjną potrawę regionalną – „Sądeckie smaki od pokoleń”. Natomiast w niedzielę, 11 września, przekonamy się, kto przygotował najlepszą potrawę z inspiracją węgierską.

Konkursy kulinarne są częścią Festiwalu Lachów i Górali, który odbędzie się już po raz drugi w Piwnicznej-Zdroju (9 – 11 września). Poznaj wyniki ubiegłorocznego konkursu: Zenon Szewczyk, znawca kuchni Lachów Sądeckich: to było totalne zaskoczenie [WIDEO]

Zgłoszenia do konkursów kulinarnych

Rywalizacje będą niepowtarzalną okazją do posmakowania potraw przygotowywanych według tradycyjnych receptur naszych babci.

W konkursach mogą wziąć udział Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia, a nawet szkoły. Zgłoszenia wciąż trwają! Zgłoszenia przyjmuje Małgorzata Sitek, tel. 18 475 16 31 lub 797-774-530, e-mail: [email protected].

([email protected], fot. Maria Olszowska, IM)

Fasolowe Żniwa w Rożnowie. Sądeckie gospodynie potrafią wyczarować w kuchni cuda
Pasztety, zupy, pierogi, ciasta, burgery, tortille, a nawet nalewki i smalec z fasoli - tych przysmaków można było spróbować podczas Fasolowych Żniw w Rożnowie. (Fot. Maria Olszowska)Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu