Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
14/09/2021 - 07:30

Zenon Szewczyk, znawca kuchni Lachów Sadeckich: to było totalne zaskoczenie

Chodzili, oglądali, próbowali, degustowali. A potem skrupulatnie swoje kulinarne preferencje przenosili na papier, przekładając je na tak cenne punkty. Tak właśnie pracowała kilkuosobowa komisja pod przewodnictwem dra Zenona Szewczyka podczas konkursu kulinarnego „Tradycyjna Potrawa Sądecka”, który był jedną z imprez wpisujących się w tegoroczny 12. Festiwal Biegowy w Piwnicznej Zdroju.

Konkurs kulinarny „Tradycyjna Potrawa Sądecka” już na stałe wejdzie w program tej znanej prestiżowej imprezy, która w tym roku zawitała do nowego miejsca – piwniczańskiego uzdrowiska.

W tym roku w konkursie kulinarnym wystartowało dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich.

Czytaj także: Niebo w gębie z Zagorzyna. Komisja konkursu kulinarnego nie miała wątpliwości

Komisja konkursowa oglądała, smakowała i próbowała potrawy zgłoszone do oceny jury. Nie było łatwo wybrać tę bezkonkurencyjną, niepowtarzalną. Taką, której smak urzekłby wszystkie osoby zasiadające w jury. A były to osoby doskonale znające się na kuchni zwłaszcza regionalnej. Komisja obradowała pod przewodnictwem dra Zenona Szewczyka, językoznawcy, filologa, autora m.in. „Słownika Gwary Lachów Sądeckich”, miłośnika i popularyzatora kuchni Lachów Sądeckich.

Jury w tym roku nie miało wątpliwości, że pierwsza nagroda należy się Stowarzyszeniu Koło Gospodyń Wiejskich "Nasza Ziemia Zagorzyn" za pyszną „Kapuśniorkę” z grzybami.

Drugie miejsce otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Kroguleckiej za Kudłate kluski, a miejsce trzecie zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Powroźnika za Bajśle z barszczem.

Co urzekło oceniającą komisję w tych trzech tradycyjnych potrawach? O to zapytaliśmy przewodniczącego konkursowego jury dra Zenona Szewczyka.

- Serce rośnie, że dawne smaki i zapachy znajdują uznanie u współczesnego konsumenta i dawna kuchnia ma swoich kontynuatorów – powiedział Sądeczaninowi przewodniczący jury. – W konkursach pojawiają się dawne potrawy, ale są one już dostosowane do współczesnych wymogów i gustów. Te korzenie dawnej kuchni czujemy i smakujemy.

Jak zaznaczył dr Zenon Szewczyk godne podkreślenia jest to, że ta dawna kuchnia jest doskonałą inspiracją dla coraz to młodszych pokoleń.

Czym urzekła konkursowe jury „Kapuśniorka z grzybami”? Tym, jak podkreślił przewodniczący, że ta potrawa wyrasta zarówno z głębokiej kulinarnej tradycji Lachów i Górali. „Kapuśniorka z grzybami” okraszona śmietaną i tym czymś, co stanowi tajemnicę gospodyń z Zagorzyna był dla podniebienia totalnym zaskoczeniem. Ta potrawa zdobyła uznanie wszystkich członków komisji.

Cała rozmowa z dr. Zenonem Szewczykiem do obejrzenia w materiale filmowym.

i.michal[email protected], fot. Iga Michalec, film: Krzysztof Stachura.

Zenon Szewczyk, znawca kuchni Lachów Sadeckich: to było totalnie zaskoczenie
Chodzili, oglądali, próbowali, degustowali. A potem skrupulatnie swoje kulinarne preferencje przenosili na papier, przekładając je na tak cenne punkty. Tak właśnie pracowała kilkuosobowa komisja pod przewodnictwem dra Zenona Szewczyka podczas konkursu kulinarnego „Tradycyjna Potrawa Sądecka”, który był jedną z imprez wpisujących się w tegoroczny 12. Festiwal Biegowy w Piwnicznej Zdroju.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu