Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
03/12/2023 - 21:25

Kiedy roboty staną się zdolne do tworzenia innych robotów...

Figure to dynamiczny startup założony w 2022 roku przez Brett’a Adcock’a z siedzibą w słonecznym Sunnyvale w Kalifornii. Firma zajmuje się robotyką koncentrując się na opracowaniu humanoidalnego robota o szerokim spektrum zastosowań, mogącym pracować w różnych środowiskach i wykonywać różne zadania, od pracy w zatłoczonych magazynach po handel detaliczny.

Badacz pracujący nad projektem „wHiSPER” laboratorium Center for Human Technologies (CHT) Cognitive Architecture for Collaborative Technologies

Figure, odróżnia się od innych firm zajmujących się robotyką, takich jak Boston Dynamics i Amazon Robotics, opracowując roboty, które mogą wykonywać ogólne zadania, a ostatecznym celem jest umożliwienie robotom uczenia się i zdolności interakcji z otoczeniem. Firma dąży do globalnego wdrożenia swoich robotów na rynku pracy, w celu rozwiązania problemu niedoborów siły roboczej, a w perspektywie czasu, do eliminacji niebezpiecznych i niepożądanych miejsc pracy.

Projekt robota firma przedstawiła w marcu obecnego roku, a prototyp pokazała publiczności w październiku. Na ten moment robot potrafi już chodzić z lekko zgiętymi nogami co jest powszechną cechą robotów zapewniającą lepszą równowagę i kontrolę i jest dużym osiągnięciem jak na ledwie 12 miesięcy rozwoju.

Firma wcześniej ogłosiła swój plan osiągnięcia tego kamienia milowego w ciągu pierwszego roku istnienia i wygląda na to, że im się to udało. Jednak nie skupiają się na krótkoterminowych sukcesach, lecz na tym co mogą osiągnąć za pięć, dziesięć, dwadzieścia, czy więcej lat. Skupienie się Figure na mobilności jest widoczne w ich zaangażowaniu w rozwój rąk w ludzkim stylu z przegubowymi uchwytami.

Firma stawia czoła najbardziej złożonym wyzwaniom technologicznym naszych czasów, testując, eksperymentując i podejmując skalkulowane ryzyko, aby przyjąć nieznane bez obawy o porażkę. W tym celu stawiają na ciągłe poszerzanie zespołu pracowników o wykwalifikowanych ekspertów i inżynierów w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji, by w dobrej atmosferze, motywując się nawzajem uzyskiwać coraz większą wydajność.

Założyciel Brett Adcock już od ponad dwudziestu lat zajmuje się budowaniem firm technologicznych, wcześniej założył firmę Archer zajmującą się konstrukcją elektrycznych samolotów startujących pionowo jak helikoptery, oraz firmę Vettery zajmującą się rynkiem zatrudnienia.

Obecnie skupia się jednak wyłącznie na Figure, przeznaczając zasoby i czas w wierze, że rozwój technologii robotów będzie miało pozytywny wpływ na przyszłość ludzkości i że zaawansowane technologicznie roboty w przyszłości stworzą lepsze życie dla przyszłych pokoleń, eliminując potrzebę wykonywania niebezpiecznych i niepożądanych prac - ostatecznie pozwalając nam prowadzić szczęśliwsze, bardziej celowe życie. Jest to faktycznie paląca potrzeba zważając na starzejące się społeczeństwa krajów wysoko rozwiniętych i ich niedobory siły roboczej.

W miarę jak automatyzacja coraz bardziej wtapia się w tkankę społeczeństwa, możemy przewidzieć znaczną przemianę naszej gospodarki. W przyszłości roboty wyposażone w zdolności myślenia, uczenia się, logicznego rozumowania i interakcji z otoczeniem staną się coraz bardziej zdolne do wykonywania zadań, które wydają się przewyższać możliwości ludzi.

Współcześnie koszty pracy fizycznej mają ogromny wpływ na cenę towarów i usług, ale w miarę jak roboty zyskują na znaczeniu w różnych dziedzinach, od fabryk po rolnictwo, koszty pracy zaczynają spadać, aż w końcu stają się konkurencyjne w stosunku do kosztów wynajmu robotów. To otwiera perspektywę długotrwałego i wszechstronnego obniżenia kosztów produkcji.

Z upływem czasu ludzkość może odciążyć się od prac o charakterze fizycznym, ponieważ roboty staną się zdolne nawet do tworzenia innych robotów, co jeszcze bardziej obniży koszty. To nie tylko przyniesie rewolucję naszej efektywności, ale również otworzy drzwi do opcjonalności pracy fizycznej. W rezultacie, wyższa produkcja może prowadzić do dostępności przystępnych cenowo towarów i usług, co tworzy potencjał do zwiększenia ogólnego dobrobytu dla społeczeństwa. To zdecydowanie ekscytująca perspektywa przyszłości.

Firma Figure odnotowała szybki wzrost od momentu powstania, jej zaangażowanie w rozwój robotyki humanoidalnej, kontynuacja prac nad udoskonalaniem swojego robota i pokonywanie różnych wyzwań świadczy, o tym, że Figure jest niewątpliwie na drodze do dalszych innowacji w dziedzinie robotyki.(Michał Krzywdziński/ISW) Fot. EC - Audiovisual Service

Źródła:
https://www.figure.ai/about-us
https://robots.net/news/figures-humanoid-robot-takes-its-first-steps-walking-into-the-future/
https://www.reuters.com/technology/ai-startup-figure-raises-70-million-build-humanoid-robots-2023-05-24/
https://ittechblog.pl/2023/10/19/era-humanoidalnych-robotow-figure
https://spectrum.ieee.org/figure-humanoid-robotDziękujemy za przesłanie błędu