Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
05/09/2020 - 12:05

Funkcjonariusze sądeckiego zakładu karnego uczyli się strzelać z nowej broni

Grupy Interwencyjne Służby Więziennej pracują z najniebezpieczniejszymi osadzonymi. Są wszędzie tam, gdzie zakłócony może być porządek czy dyscyplina w jednostce. Regularne szkolenia stanowią nieodzowny element przedsięwzięć mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa aresztów śledczych i zakładów karnych.

Podczas szkolenia funkcjonariusze zapoznali się z karabinkiem szturmowym Beretta ARX 160 kalibru 5,56 mm. Służba Więzienna sfinalizowała przetarg na zakup tej broni w lipcu 2018 roku jako część programu jej modernizacji. Funkcjonariusze Służby Więziennej są pierwszymi w Polsce użytkownikami takich karabinków.

Obok polskiej Służby Więziennej, broń tego typu używana jest przez siły zbrojne i służby porządkowe w kilkunastu krajach. Powstała w ramach włoskiego programu żołnierza przyszłości. Jest to broń o konstrukcji modułowej, której głównymi cechami są niezawodność i ergonomia, przystosowana do obsługi przez strzelców - zarówno prawo, jak i leworęcznych. Karabinek  jest wyposażony w cztery szyny montażowe, po zwolnieniu dwóch zatrzasków można łatwo wymienić lufę występującą w trzech podstawowych długościach, co pozwala na jego modyfikację w zależności od potrzeb wynikających z wykonywanych zadań służbowych bez użycia specjalistycznych narzędzi.

Czytaj też: Zapewnia bezpieczeństwo, a jednak ludzie się jej boją. O broni opinii kilka

- Pierwsze godziny szkolenia poświecono na trening bezzstrzałowy, podczas którego omówiono charakterystykę techniczną, właściwości bojowe, zagadnienia budowy i obsługi nowej jednostki broni - mówi mjr Aleksandra Czosnyk, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Nowym Sączu. - To był także czas niezbędny na utrwalenie wiedzy o zasadach bezpieczeństwa, i aspektów prawnych użycia lub wykorzystania broni palnej w Służbie Więziennej. Najważniejszym elementem szkolenia było strzelanie do celu z wykorzystaniem amunicji ostrej. To istotny element treningu, który pozwala utrwalić prawidłowe nawyki związane z użyciem nowej broni palnej będącej na wyposażeniu formacji stosunkowo od niedawna - dodaje.

- Pod czujnym okiem kierownika strzelania funkcjonariusze mieli okazję doskonalić kompetencje strzeleckie nie tylko w zakresie postaw strzeleckich, ale również strzelania dynamicznego i sytuacyjnego, czy też podstawowe umiejętności gwarantujące bezpieczeństwo funkcjonariuszom GISW, osadzonym i osobom postronnym. Trenowano umiejętności właściwej oceny sytuacji, rozpoznawania i podejmowania decyzji w warunkach realizacji obowiązków służbowych, przy szczególnym nacisku na ćwiczenie form aktywnej ochrony konwoju, poruszania się w bezpiecznym szyku oraz wzajemną asekurację.

[email protected], fot. GISW







Dziękujemy za przesłanie błędu