Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lipca. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
05/09/2020 - 06:15

Zapewnia bezpieczeństwo, a jednak ludzie się boją. O broni opinii kilka

Prawo do posiadania broni to temat, który od zawsze budził sporo kontrowersji. Największe emocje wywołuje ubieganie się o nią w celach ochrony osobistej. Czy przekonanie o szkodliwości posiadania broni to mit? I dlaczego tak powszechny?

Paweł Terebka
Aby ubiegać się o prawo posiadania broni, zgodnie z ustawą o broni i amunicji z 1999 roku, trzeba mieć ukończone 21 lat (w przypadku broni sportowej lub myśliwskiej na wniosek szkoły, czy organizacji sportowej, ten wiek to 18 lat), mieszkać na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do posługiwania się bronią stwierdzoną orzeczeniem lekarskim i psychologicznym, nie być uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych oraz nie być skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za popełnienie przestępstwa.

Żeby zaś uzyskać broń do ochrony osobistej, musimy we wniosku składanym do Komendy Wojewódzkiej Policji uzasadnić, że ma się ponadprzeciętne zagrożenie dla utraty życia i zdrowia. Takim uzasadnieniem mogą być groźby śmierci, pobicia, napady, czy listy z pogróżkami - mówi Paweł Terebka, ekspert od broni, będący jednocześnie instruktorem na jednej z sądeckich strzelnic.

Wniosek trafia do Wydziału Postępowań Administracyjnych Policji. W tym miejscu należy dodać, że aby był zasadny, zagrożenie musi być ponadprzeciętne w stosunku do innych obywateli. - W Polsce to policja z założenia służy do utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego. W razie zagrożenia należy ją więc wzywać. Pozwolenie do ochrony osobistej, pozwala jednak na użycie broni w uzasadnionych przypadkach. Trzeba pamiętać, że służy ona jednak do obrony, a nie zabijania – dodaje Paweł Terebka.

Kiedy policja uzna, że wskazane przesłanki są zasadne, wszczyna procedurę wydania pozwolenia. Na wywiad, do osoby ubiegającej się o broń, oraz do jej sąsiadów przyjeżdża dzielnicowy i sprawdza opinie o takim człowieku.

Kolejny krok to badania lekarskie. Kończą się wydaniem odpowiedniej decyzji, że osoba ta nie ma żadnych zaburzeń psychicznych i może dysponować bronią palną. Ostatnim krokiem jest egzamin teoretyczny (test, który należy napisać bezbłędnie) oraz praktyczny (na strzelnicy). Po jego zaliczenia może zostać wydana decyzja administracyjna o pozwoleniu na posiadanie broni (na jej zakup otrzymuje się specjalną promesę). Zostaje zarejestrowana i wówczas można ją posiadać.

- Broni nie wolno nosić w taki sposób, aby wszyscy widzieli, że ją mamy. Musi być ukryta. Dodatkowo, w domu należy ją przechowywać w sejfie lub odpowiedniej szafie pancernej o klasie S1 - zastrzega Paweł Terebka.

Procedura prowadząca do uzyskania takiego pozwolenia wygląda w ten sposób, bo daje ono możliwość strzelania „na ulicy”, w celu obrony własnego życia i zdrowia. Nie każdy może je posiadać, dlatego funkcjonuje tak rygorystyczna weryfikacja. Tego typu pozwolenia są wydawane najrzadziej ze wszystkich jakie są dostępne. Całość trwa od dwóch do trzech miesięcy, procedura kończy się decyzją administracyjną.

Jaka jest cena takiego pozwolenia? Badania lekarskie kosztują około 500 zł, za egzamin zapłacimy 650 zł. Do tego dochodzi opłata za decyzję administracyjną - 212 zł. Na całość wydamy więc w granicach 1,5 tys. zł.Dziękujemy za przesłanie błędu