Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
04/11/2022 - 14:25

Cudowne widoki na sądeckie lasy i legendy o skarbach. To wszystko niedaleko miasta

Szukasz dobrej miejscówki na wypad niedaleko miasta? Odwiedź zamek w Rytrze! Kamienna budowla wzniesiona nad Popradem zaserwuje wam cudowne widoki na okoliczne lasy. Od Nowego Sącza ryterski zamek dzieli zaledwie 20 kilometrów.

Zobacz również: Aktywny Sądeczanin: zamek w Rytrze i najpiękniejszy widok na dolinę. Jak dojechać, gdzie zaparkować? Przewodnik dla turystów

Czy wiesz, że…? Ciekawostki o ryterskim zamku

1. Zamek w Rytrze położony jest na wysokości 463 metrów n.p.m. nad rzeką Poprad.

2. Zamek w Rytrze wzniesiono w XIII wieku. Początkowo budowla była drewniana. Nie wiadomo, kto właściwie postawił zamek w Rytrze. Niektórzy wskazują Teodora Świebodzica, bogatego rycerza z XIII wieku.

3. Z ryterskim zamkiem związana jest ciekawa legenda o ukrytym skarbie. Wspomina o nim sam Jan Długosz. Klaryski ze Starego Sącza ponoć przekazały kronikarzowi testament Piotra Wydżgi. Wydżga miał natknąć się na złoto w pobliskich górach i zakopać część skarbów w różnych miejscach. Przez lata wielu śmiałków szukało skarbu Piotra Wydżgi.

4. Prace archeologiczne i konserwatorskie przeprowadzane w latach 70. XX wieku bardziej zniszczyły zamek niż niejedna wojna. Rozbierano wtedy mury zamkowe i wykorzystywano je do łatania wyrw w wieży, a wieżę wypełniono gruzem, który w zimie ją rozsadził.

5. Jedna z legend głosi, że skarbów zostawionych w podziemiach zamku strzeże groźny „pies w postaci koguta”. Co to za poczwara? Być może któryś ze śmiałków szukający bogactwa będzie miał okazję się o tym przekonać…

Więcej legend można przeczytać tutaj: Te legendy o Rytrze i tutejszym zamku musi znać każdy aktywny sądeczanin

([email protected], fot. Ewa Stachura, Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu