Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 10 maja. Imieniny: Antoniny, Izydory, Jana
11/03/2020 - 10:20

Alimenty potrzebne od zaraz! Jak uzyskać zabezpieczenie na czas procesu?

Ponieważ sądy są obciążone tysiącami spraw, czas oczekiwania na rozpatrzenie pozwu o alimenty waha się od kilku do kilkunastu miesięcy. Nawet jeżeli mamy całkowitą rację, na kilkaset złotych możemy czekać w nieskończoność. Z pomocą przychodzi wniosek o zabezpieczenie alimentów.

Od momentu wniesienia pozwu do uzyskania tytułu wykonawczego (prawomocnego wyroku opatrzonego w klauzulę wykonalności) może minąć nawet parę lat. Tytuł wykonawczy jest niezbędny, aby można było poprosić komornika o pomoc w uzyskaniu alimentów. W oparciu o taki wyrok komornik będzie mógł egzekwować alimenty, których zobowiązany nie chce płacić dobrowolnie.

Alimenty można uzyskać już w trakcie procesu, zanim zapadnie wyrok. W tym celu należy złożyć w sądzie stosowny wniosek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu danej osoby do zapłaty określonej sumy pieniężnej. Jedyne, co musimy zrobić, to uprawdopodobnić swoje racje i wykazać przed sądem potrzebę łożenia na małoletnie dzieci oraz konieczność uczestniczenia w wydatkach związanych z ich utrzymaniem i wychowaniem.

Czytaj też: Porady prawne: chcesz zmienić wysokość alimentów? To proste!

We wniosku o zabezpieczenie alimentów powinny znaleźć się odpowiednie dowody potwierdzające nasze wydatki. Żądanie kwoty nieco niższej niż ta, której domagamy się w pozwie, zwiększa nasze szanse na uzyskanie zabezpieczenia. Zagwarantowane alimenty na czas trwającego procesu to bardzo komfortowa sytuacja. Dzięki temu wiemy, że sąd w pewnym sensie przychyla się do naszego stanowiska.

Zobacz także: 5 rzeczy, które znajdą się w wyroku rozwodowym. Czy tego chcesz, czy nie

Zwykle kwota alimentów w wyroku końcowym odpowiada kwocie z zabezpieczenia albo jest wyższa. Ponieważ sąd ma obowiązek rozpatrzyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia w pierwszej kolejności, możemy zapewnić sobie środki utrzymania jeszcze przed terminem pierwszej rozprawy, a w nagłych przypadkach – nawet kilka dni po złożeniu pozwu.

[email protected], fot. pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu