Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
02/03/2020 - 11:50

5 rzeczy, które znajdą się w wyroku rozwodowym. Czy tego chcesz, czy nie

Kłopoty małżeńskie często kończą się rozwodem. Niektórzy nie wiedzą, że rozwiązanie małżeństwa niesie za sobą wiele konsekwencji. Sąd w wyroku rozwodowym musi rozstrzygnąć kilka kwestii, bez względu na to, czy tego chcesz, czy nie. Sprawdź, z czym musisz się liczyć i nie daj się zaskoczyć w sądzie.

Pierwszym obowiązkowym punktem wyroku jest stwierdzenie, że małżeństwo stron zostaje rozwiązane przez rozwód. Następnie sąd wskazuje, z czyjej winy małżonkowie się rozstali. Na zgodny wniosek stron sąd nie będzie orzekał o tym, kto ponosi winę. Sędzia rozstrzyga także o władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Może powierzyć jej wykonywanie jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych, podstawowych obowiązków i uprawnień, jeśli przemawia za tym dobro dziecka. Sąd ustala także zasady, na jakich będą odbywać się kontakty rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka (alimenty). 

Zobacz także: Porady prawne: chcesz zmienić wysokość alimentów? To proste!

Do obowiązkowych elementów wyroku rozwodowego należą więc:

  • stwierdzenie, że małżeństwo zostaje rozwiązane przez rozwód,
  • wskazanie, z czyjej winy małżonkowie się rozstali (albo odstąpienie od orzekania o winie),
  • rozstrzygnięcie władzy rodzicielskiej,
  • ustalenie kontaktów z dziećmi,
  • przyznanie alimentów.

Jeżeli rodzice są zgodni co do sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej oraz utrzymywania kontaktów z dziećmi, sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków w zaufaniu, że będą je respektować. 

Jeżeli małżonkowie dotychczas mieszkali razem, sąd w wyroku rozwodowym może również orzec o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Często można spotkać się z przypadkami, w których mąż i żona nie są już małżeństwem, ale jedno z nich wciąż szuka innego lokum, do którego mogłoby się wyprowadzić. Jest to więc sytuacja przejściowa.

W wyjątkowych wypadkach, gdy jeden z małżonków uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, a więc np. nadużywa alkoholu, przemocy czy narkotyków, przez co stwarza zagrożenie dla innych domowników, sąd może nakazać jego eksmisję. 

Czytaj też: Porady prawne: lepszy rozwód czy separacja? Co przyniesie więcej korzyści?

Na zgodny wniosek małżonków sąd może w wyroku rozwodowym zdecydować o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków. Sąd nie zrobi tego jednak automatycznie - takie orzeczenie musi być poprzedzone wnioskiem obydwu stron. Podobnie jest w przypadku podziału majątku. Jeżeli przeprowadzenie takiego podziału nie będzie przedłużać się w nieskończoność, a mąż i żona są generalnie zgodni co do sposobu podziału (co należy do rzadkości), na wniosek jednego z małżonków sąd może podzielić majątek w wyroku rozwodowym.

[email protected], fot. pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu