Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
22/09/2020 - 11:25

6 wykroczeń, o których nie wiedzieliście. Możecie za nie dostać wysoki mandat

Wiedzieliście, że popełniacie wykroczenie, nie mając na swym domu oświetlonej tabliczki z numerem? Za co jeszcze można dostać wysoki mandat? Sprawdźcie, bo niektóre wykroczenia nie są wcale oczywiste.

1. Żebranie.
Kto, mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy, żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany. Oznacza to, że według polskiego prawa żebranie jest zarezerwowane wyłącznie dla najbiedniejszych i niemających środków do życia.

2. Brak oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym domu.
Niedopełnienie obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem domu jest wykroczeniem, za które można dostać karę grzywny albo naganę. Tej samej karze podlega osoba, która w ogóle nie posiada tabliczki z numerem domu albo jest ona na tyle zniszczona, że nie da się odczytać widniejącej na niej liczby.

3. Drażnienie zwierząt.
Stosownie do przepisów kodeksu wykroczeń, kto drażni lub płoszy zwierzęta, doprowadzając je do tego, że stają się niebezpieczne, podlega karze. Lepiej więc nie igrać z ogniem! Ze zwierzętami też.

Czytaj też: Konstytucyjność koronamandatów. Ustawodawca naruszył zasady tworzenia prawa?

4. Niepoddanie się szczepieniu.
Jeśli mimo środków egzekucji administracyjnej uparcie odmawiasz poddania się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu przeciwko gruźlicy albo innej chorobie zakaźnej lub obowiązkowemu badaniu mającemu na celu wykrycie np. groźnej choroby wenerycznej, narażasz się na wysoki mandat.

5. Poker ze znajomymi.
Zgodnie z kodeksem wykroczeń karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny podlega między innymi ten, kto organizuje grę hazardową albo użycza do niej pomieszczenia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. To oznacza, że powinniśmy uważać grając w piątkowy wieczór ze znajomymi w pokera za pieniądze.

Zobacz także: Przestępstwo, zbrodnia, czyn zabroniony, występek czy wykroczenie?

6. Spacer z psem po lesie.
Zdarzyło Ci się spuścić psa ze smyczy podczas spaceru? Zachowując się w ten sposób popełniasz wykroczenie. Co więcej, na mandat narażasz się również jeśli w lesie rozgarniasz ściółkę i niszczysz grzyby. Zaskakujące, prawda? (k.kos@sadeczanin.info, fot. Pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu