Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
20/09/2020 - 16:55

Przestępstwo, zbrodnia, czyn zabroniony, występek czy wykroczenie?

W mediach często można usłyszeć, że ktoś został skazany za przestępstwo albo popełnił wykroczenie. Innym razem spotykamy się z informacją, że czyn zabroniony podlegał karze do roku pozbawienia wolności. Wielu z nas traktuje te pojęcia jako synonimy, mimo że znaczą coś zupełnie innego. Co je różni?

Analizując powyższe zagadnienie warto zacząć od najbardziej ogólnego pojęcia, czyli od czynu zabronionego. Jest nim niewłaściwe zachowanie o cechach określonych w ustawie karnej. Tego pojęcia można używać zarówno w stosunku do przestępstw, jak i do występków oraz wykroczeń.

Przestępstwo natomiast to pojęcie zbiorcze w stosunku do zbrodni i występków – dwóch typów czynów zabronionych określonych w kodeksie karnym. Jeśli okoliczności sprawy nie są nam znane i nie wiemy, jak zakwalifikować dane zachowanie, najbezpieczniej będzie powiedzieć, że ktoś popełnił przestępstwo.

Czytaj też: Konstytucyjność koronamandatów. Ustawodawca naruszył zasady tworzenia prawa?

Zbrodnią określa się najcięższe przestępstwa, czyli takie, za które można dostać minimum 3 lata pozbawienia wolności (albo więcej). Co ciekawe, zbrodnię można popełnić tylko umyślnie. Idąc tym tokiem myślenia można przyjąć, że występki to pozostałe przestępstwa, a więc takie, za które sąd może orzec mniej niż 3 lata pozbawienia wolności. Gdzie sprawdzić, jaka kara grozi za dane przestępstwo? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć między innymi w kodeksie karnym, kodeksie wykroczeń, a także w kodeksie karnym skarbowym i innych ustawach karnych.

Zobacz także: Nie płacisz alimentów? Zobacz, za co możesz trafić za kratki

Wykroczeniem natomiast jest czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę, za który można trafić do aresztu albo za który przewidziana jest kara ograniczenia wolności, grzywny do 5 tysięcy złotych lub nagany. Są to więc wszystkie „lżejsze przewinienia” i sytuacje, w których ktoś nie zachował się aż tak źle, aby ukarać go za przestępstwo, ale jego zachowanie zasługuje na karę, choćby minimalną. ([email protected], fot. archiwum sadeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu