Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
17/08/2023 - 13:15

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Willa Lawenda w Rytrze, w górach, ale zaraz obok plaży

Wypoczynek w górach a jednocześnie przy plaży? To jest możliwe a doskonałym tego przykładem jest oferta Willi Lawenda w Rytrze, gdzie zabieramy Was w kolejnym odcinku cyklu „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi”.

O atrakcjach samego Rytra już pisaliśmy, ale przypomnijmy. W Rytrze macie do wyboru trasy EuroVelo – którymi dojedziecie do Starego Sącza i Nowego Sącza a w drugą stronę do Piwnicznej-Zdroju. Na terenie Piwnicznej-Zdroju - tuż przy Euro Velo - są otwarte baseny na Radwanowie.Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Willa Lawenda w Rytrze, w górach, ale zaraz obok plaży

Dzięki Aqua Velo dotrzecie wygodnie do najważniejszego zabytku na terenie gminy Rytro, czyli na już częściowo zrekonstruowany zamek. Potem pieszo albo rowerem wybierzcie się – na przykład Baranim Szlakiem – do schroniska serwującego doskonałe posiłki, czyli na Cyrlę. A jeśli jesteśmy już przy posiłkach musicie spróbować specjałów w przepięknej Willi Poprad zbudowanej kilka lat temu w austriackim stylu.

Z drugiej strony jest przepiękna Dolina Roztoki, w której Maria Kownacka w znanej bajce „Rogaś z Doliny Roztoki” osadziła całą akcję. Tu proponujemy zrobić trasę - Roztoka Ryterska - Roztoka Wielka - Wdżary Wyżne - Wietrzne Dziury - Wielka Przehyba - Złomisty Wierch - Przełęcz Żłobki - Jaworzyny - Roztoka Ryterska, bardzo popularnej wśród bardziej zaprawionych rowerzystów. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Domek nad Stawem w Łabowej, tu doskonale rozumieją rowerową pasję

W Roztoce Ryterskiej jest też wyjątkowy Park Ekologiczny, kompleks ochronny płazów i gadów, na terenie którego będziecie mogli zobaczyć gatunki nie występujące nigdzie indziej. W Roztoce Ryterskiej czeka na Was też popularny park linowy przez który – trasa jest oznakowana – dojdziecie do źródełka wody mineralnej.

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Willa Lawenda w Rytrze, w górach, ale zaraz obok plaży

Na górze Połom jest tradytor. To część fortyfikacji służąca do tzw. ostrzału bocznego o bardzo zawężonym promieniu rażenia. Tradytory nazywano też milczącymi bateriami, bo ostrzał rozpoczynano dopiero wtedy, gdy wróg w znalazł się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. By schrony tego rodzaju były rzeczywiście skuteczne, budowano całe ich systemy, tak by zasięg ostrzału się uzupełniał. Dodatkowo z góry rozciąga się wręcz fantastyczny widok na całą okolicę. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Szczawnik i Kwatery „Arkadia”, niczego tu Wam nie zabraknie

Po drodze – niemal naprzeciwko siedziby Urzędu Gminy w Rytrze – jest sklep lokalnej pasieki Jodłowa Dolina. Są tu nie tylko doskonałe miody, ale również inne wyroby pszczele – od propolisu przez pierzgę do świec z miodu pszczelego.

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Willa Lawenda w Rytrze, w górach, ale zaraz obok plaży

Z Rytra prowadzi też niebieski szlak na Przehybę ze schroniskiem, które wiele razy odwiedzał papież św. Jan Paweł II. Jest tu niesamowity punkt widokowy. A jeśli będziecie mieli siły to z Przehyby możecie ruszyć na podbój Jaworek przez Radziejową, Wielki Rogacz, Litawcową i piękny pieniński wąwóz Biała Woda. Ale zastrzegamy, że to już trasa na cały dzień.

Już na terenie gminy Stary Sącz warto zajrzeć na Wolę Krogulecką, gdzie mieści się jedna z najpopularniejszych w Małopolsce platform widokowych, czyli krogulecki ślimak. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: RyterSKI w Rytrze to prawdziwy raj dla rowerzystów

W Młodowie – na styku gmin Rytro i Piwniczna-Zdrój jest kolejne kultowe miejsce na Sądecczyźnie, czyli założony przez Stowarzyszenie Młodów-Głębokie Park św. Kingi. Miejsce to słynie z niesamowitych źródeł wody mineralnej. W ich składzie znaleźć można wyjątkowo ważne i korzystne dla naszego zdrowia minerały. To doskonała woda do regeneracji i uzupełnienia pierwiastków w organizmie po wysiłku czy dłuższej chorobie.

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Willa Lawenda w Rytrze, w górach, ale zaraz obok plaży

Wszystkie ujęcia są pod wiatą z ławami. Wyżej też są ławki, wiata do grillowania również ze stołami i siedziskami na lekko 20 osób. Od źródeł wytyczona jest ścieżka na wzgórze, na trasie są kamienie, stacje z opisem kolejnych cudów św. Kingi, w połowie drogi jest oczko wodne, ławeczki a nad oczkiem wodnym jest niewysoka wieża widokowa, z której oglądać można Dolinę Popradu.

Willa Lawenda oferuje 26 miejsc noclegowych w apartamentach cztero i pięcioosobowych oraz w samodzielnym domku dla czterech osób. Wszystkie apartamenty i domek mają własne, w pełni wyposażone kuchnie i łazienki. Apartamenty są spore – mają nawet koło 50 metrów kwadratowych a pokoje, sypialnie są zamykanymi na klucz. W apartamentach są klimatory, domek ma klimatyzację. Są tu też telewizory z systemem smart tv, na terenie obiektu jest też bardzo dobre wi-fi oraz parking dla gości.

Na ogrodzonym terenie wokół jest trampolina dla dzieci, boisko do piłki nożnej, jest grill i leżaki. Willa Lawenda znajduje się bardzo blisko plaży na tzw. Plosie nad Popradem. Można tu poleniuchować i popływać. Sami przyznajcie, to wyjątkowo ciekawa oferta. 

REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.

Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i TurystykiDziękujemy za przesłanie błędu