Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 kwietnia. Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława
16/08/2023 - 11:00

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: RyterSKI w Rytrze to prawdziwy raj dla rowerzystów

Jeśli mamy Wam zarekomendować miejsce, w którym o rowerzystów dba się w sposób naprawdę wyjątkowy i kompleksowy, to bez wątpienia będzie to Ośrodek Rekreacyjny RyterSKI w Rytrze. To nasza kolejna propozycja w cyklu „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi”.

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: RyterSKI w Rytrze to prawdziwy raj dla rowerzystów

Tradycyjnie zacznijmy od prezentacji okolicy. W Rytrze macie do wyboru trasy EuroVelo – którymi dojedziecie do Starego Sącza i Nowego Sącza a w drugą stronę do Piwnicznej-Zdroju. Na terenie Piwnicznej-Zdroju - tuż przy Euro Velo - są otwarte baseny na Radwanowie.

Dzięki Aqua Velo dotrzecie wygodnie do najważniejszego zabytku na terenie gminy Rytro, czyli na już częściowo zrekonstruowany zamek. Potem pieszo albo rowerem wybierzcie się – na przykład Baranim Szlakiem – do schroniska serwującego doskonałe posiłki, czyli na Cyrlę.

Rowerem pod wypoczynek na sądeckiej wsi: Domki u Johnnego, Beskid Sądecki otwarty a Pieniny na wyciągnięcie ręki

Z drugiej strony jest przepiękna Dolina Roztoki, w której Maria Kownacka w znanej bajce „Rogaś z Doliny Roztoki” osadziła całą akcję. Tu proponujemy zrobić trasę - Roztoka Ryterska - Roztoka Wielka - Wdżary Wyżne - Wietrzne Dziury - Wielka Przehyba - Złomisty Wierch - Przełęcz Żłobki - Jaworzyny - Roztoka Ryterska, bardzo popularnej wśród bardziej zaprawionych rowerzystów.

W Roztoce Ryterskiej jest też wyjątkowy Park Ekologiczny, kompleks ochronny płazów i gadów, na terenie którego będziecie mogli zobaczyć gatunki nie występujące nigdzie indziej. W Roztoce Ryterskiej czeka na Was też popularny park linowy przez który – trasa jest oznakowana – dojdziecie do źródełka wody mineralnej. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: RyterSKI w Rytrze to prawdziwy raj dla rowerzystów

Na górze Połom jest tradytor. To część fortyfikacji służąca do tzw. ostrzału bocznego o bardzo zawężonym promieniu rażenia. Tradytory nazywano też milczącymi bateriami, bo ostrzał rozpoczynano dopiero wtedy, gdy wróg w znalazł się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. By schrony tego rodzaju były rzeczywiście skuteczne, budowano całe ich systemy, tak by zasięg ostrzału się uzupełniał. Dodatkowo z góry rozciąga się wręcz fantastyczny widok na całą okolicę. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Szczawnik i przytulna, kameralna „Achimówka”

Z Rytra prowadzi też niebieski szlak na Przehybę ze schroniskiem, które wiele razy odwiedzał papież św. Jan Paweł II. Jest tu niesamowity punkt widokowy. A jeśli będziecie mieli siły to z Przehyby możecie ruszyć na podbój Jaworek przez Radziejową, Wielki Rogacz, Litawcową i piękny pieniński wąwóz Biała Woda. Ale zastrzegamy, że to już trasa na cały dzień.

Już na terenie gminy Stary Sącz warto zajrzeć na Wolę Krogulecką, gdzie mieści się jedna z najpopularniejszych w Małopolsce platform widokowych, czyli krogulecki ślimak.

W Młodowie – na styku gmin Rytro i Piwniczna-Zdrój jest kolejne kultowe miejsce na Sądecczyźnie, czyli założony przez Stowarzyszenie Młodów-Głębokie Park św. Kingi. Miejsce to słynie z niesamowitych źródeł wody mineralnej. W ich składzie znaleźć można wyjątkowo ważne i korzystne dla naszego zdrowia minerały: kation sodowy (Na+) - 451.3 mg/l, kation potasowy (K+) - 16.35 mg/l, kation wapniowy (Ca2+) - 210.6 mg/l, kation magnezowy (Mg2+) - 89.92 mg/l, kation żelazowy (Fe2+) - 4.64 mg/l, anion wodorowęglanowy (HCO-3) - 2324.0 mg/l, anion chlorkowy (Cl-) - 9.1 mg/l, anion siarczanowy (SO-4) - 0.56 mg/l, anion fluorowy (F-) - 0.32. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Agroturystyka Ryvilla w Gaboniu, odpocznij w oazie spokoju

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: RyterSKI w Rytrze to prawdziwy raj dla rowerzystów

Po wodę ze źródeł ludzie zjeżdżają się czasem z dziesiątkami plastikowych, półtorej litrowych butelek. Wtedy tworzą się bardzo długie kolejki. Obowiązuje tu jednak zasada – twardo respektowana – że turysta z kubkiem lub tylko jedną butelką ma pierwszeństwo, nie musi stać w kolejce, tankuje bez kolejki. Wszystkie ujęcia są pod wiatą z ławami.

Wyżej też są ławki, wiata do grillowania również ze stołami i siedziskami na lekko 20 osób. Od źródeł wytyczona jest ścieżka na wzgórze, na trasie są kamienie, stacje z opisem kolejnych cudów św. Kingi, w połowie drogi jest oczko wodne, ławeczki a nad oczkiem wodnym jest niewysoka wieża widokowa, z której oglądać można Dolinę Popradu.

Oferta RyterSKI jest równie bogata: pokoje o różnej konfiguracji z łazienkami i balkonami począwszy od jedynek przez pokoje rodzinne do apartamentu. Na terenie obiektu jest restauracja serwująca przysmaki kuchni regionalnej. Są otwarte i kryte korty tenisowe oraz rolkowisko. Dodatkowy plus to oferta spa – z saunami i fitosaunami, można skorzystać z masaży oraz wyjątkowych zabiegów upiększających. Macie do wyboru pełną paletę zabiegów upiększających, energetyzujących i regeneracyjnych. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: RyterSKI w Rytrze to prawdziwy raj dla rowerzystów

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: The Lake House w Znamirowicach? I wszystko jasne

W ofercie jest też całoroczna Chatka Rogasiowa - samodzielny drewniany domek z kominkiem, urządzony w stylu skandynawskim położony tuż przy lesie na szczycie stoku narciarskiego. Domek dla od 4 do 6 osób, składa się z salonu z kominkiem, w pełni wyposażonego aneksu kuchennego, łazienki z prysznicem, sauną ze strefą chłodzenia, dużym przedsionkiem z pojemną szafą. W domku znajdują się na poddaszu dwie sypialnie.

I bardzo ważna informacja dla rowerzystów. RyterSKI współpracuje z Rowerową Doliną z Piwnicznej-Zdroju a tym samym do ośrodka można zamówić rowery elektryczne. Ba jest też opcja zorganizowania wycieczki rowerowej z przewodnikiem.

REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.

Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i TurystykiDziękujemy za przesłanie błędu