Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
18/08/2023 - 07:15

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: piękny Beskid Wyspowy i fantastyczny klimat "Pod Sośliną" w Męcinie

Dziś w ramach cyklu „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” odwiedzamy Beskid Wyspowy, a dokładnie Męcinę i Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod Sośliną”.

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: piękny Beskid Wyspowy i fantastyczny klimat "Pod Sośliną" w Męcinie

Męcina leży w Paśmie Łososińskim Beskidu Wyspowego w gminie Limanowa. Jedną z pamiątek po sięgającej XIV wieku historii wsi jest drewniany kościół pw. św. Antoniego Opata z końca XVII wieku. Pod ołtarzem znajduje się kamienna krypta grobowa dziedziców Męciny oraz miejscowych proboszczów.

Jeśli macie ochotę na podziwianie panoramy okolicy to z Męciny jest bardzo blisko do wieży widokowej pod Jaworzem. To drewniana, 20-metrowa konstrukcja, która mieści się na polanie tuż pod szczytem o tej samej nazwie. Wieża jest na wysokości 800 metrów a sama góra Jaworz ma 912 metry. Przy dobrej pogodzie widać stąd Pogórze Rożnowskie, Pasmo Łososińskie, Beskid Sądecki, Kotlinę Sądecką a nawet Tatry. 

Rowerem pod wypoczynek na sądeckiej wsi: Domki u Johnnego, Beskid Sądecki otwarty a Pieniny na wyciągnięcie ręki

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: piękny Beskid Wyspowy i fantastyczny klimat "Pod Sośliną" w Męcinie

Z Męciny – przez Wysokie, Przyszową i Stronie – w trochę ponad godzinę dojedziecie na rowerze do kolejnej ciekawej wieży widokowej, czyli wieży widokowej na Skiełku w Łukowicy. Szczyt Skiełku jest na wysokości 749 m.n.p.n. a sama wykonana ze stali wieża ma wysokość 28 metrów a platforma widokowa jest na poziomie 23 metrów. Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny, Tatry i bardzo daleko Pogórze. Jako ciekawostkę podajmy, że Skiełek to jeden z 40 szczytów Korony Beskidu Wyspowego.

Z Męciny przez Chomranice bardzo szybko dojedziecie do Tęgoborzy a stąd macie na wyciągnięcie ręki całe Jezioro Rożnowskie. Co tu na Was czeka? W Znamirowicach – wieś jest położona w gminie Łososina Dolna - podziwiać można największą tego typu budowlę na świecie wzniesioną rękami jednego człowieka, czyli kamienny Most Stacha. Światło pozostawione dla wody jest tak duże, że śmiało może przejść tędy dorosły, wysoki człowiek bez konieczności schylania się. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Szczawnik i przytulna, kameralna „Achimówka”

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: piękny Beskid Wyspowy i fantastyczny klimat "Pod Sośliną" w Męcinie

W Rożnowie, z inicjatywy hetmana Jana Amora Tarnowskiego, w XVI wieku rozpoczęto budowę pierwszego zamku-warowni o nowożytnej fortyfikacji obronnej tzw. Niestety po jego śmierci Tarnowskiego budowę przerwano, ale do dziś można podziwiać pozostałości tej imponującej budowli.

Również w Rożnowie czekają na Was ruiny Zamku Zawiszy. Pierwotnie na wzgórzu stała jedynie strażnica wzniesiona w XIII wieku przez ród Gryfitów. Natomiast gotycki zamek powstał w latach 1336-1370 prawdopodobnie z inicjatywy Piotra i Klemensa Rożena herbu Gryf.

Niedaleko jest Tropie z przepięknym kościołem pustelników Świerada i Benedykta z XIII. To budowla romańska i jeden z najstarszych kościołów w Małopolsce. A stąd już w kilka minut czeka na Was zamek Tropsztyn – zrekonstruowany zamek Gierałtów i Chebdów w Wytrzyszczce. Warownia ta najprawdopodobniej powstała w pierwszeh połowie XIII wieku z inicjatywy rodu Ośmiorogów. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1231 roku. Pierwsze murowane zabudowania zamkowe powstały przypuszczalnie w wieku XIV.

Ze Znamirowic możecie dojechać Bukowca w gminie Korzenna, obejrzeć piękne dzieło Matki Natury, czyli Diable Skały. Skały, z których część przypomina kształtem baszty, mury i grzyby wchodzą w skład rezerwatu Bukowiec, na terenie gminy Korzenna. 

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: Willa Marylka, klimat w sercu piwniczańskiego uzdrowiska

W drugą stronę – w Chełmcu, na Paściej Górze znajdziecie w lesie pozostałości grodziska liczącego sobie około tysiąc lat. Do niedawna było wiadomo tylko tyle – według oficjalnych źródeł - że w tzw. czasach Wiślan, wczesnopiastowskich, na górze Chełm funkcjonował rozległy gród. Majdan, czyli część główna, znajdował się na wypłaszczeniu i otoczony był trzema pierścieniami wałów ochronnych. Od południa były dwa podgrodzia chronione dodatkowymi  wałami. W sumie grodzisko miało aż 300 metrów rozpiętości.

Jaki był charakter tego miejsca? Celem grodu była ochrona szlaku handlowego wzdłuż Dunajca. Są przesłanki by sądzić, że grodzisko zostało najechane i zniszczone przez Madziarów. To jedna z naprawdę unikalnych atrakcji okolicy.

Z Męciny macie też bardzo blisko do Nowego i Starego Sącza.

Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi: piękny Beskid Wyspowy i fantastyczny klimat "Pod Sośliną" w Męcinie

Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod Sośliną" to oaza spokoju. Urokliwe miejsce w otoczeniu lasów i niepowtarzalnych widoków. Dla zainteresowanych możliwość jazdy konnej lub przejażdżki bryczką po okolicy. Zimą saniami. Gospodarz to pasjonat. Właściciel 10 koni rasy małopolskiej i śląskiej. O każdym koniu wie wszystko. Co lubi, jak z nim pracować, jak o niego dbać.  Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Do dyspozycji gości jest grill, miejsce na ognisko, a w razie deszczowej pogody  przestronny drewniany szałas z grillem, wędzarnią i  piecem chlebowym. Już w bramie wita gości suka Aira i trzy psotne kotki. Wiejską atmosferę dopełnia stadko indyków, kur i królików.

Gospodarstwo oferuje 24 miejsca noclegowe w pokojach 2,3,4 i 5 osobowych z łazienkami. Do dyspozycji gości jest w pełni wyposażona kuchnia z jadalnią, bawialnia dla dzieci, bezpłatny parking i wi-fi. Niepowtarzalna atmosfera miejsca przyciąga  całe rodziny z dziećmi. Zadowoleni goście chętnie wracają

REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.

Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i TurystykiDziękujemy za przesłanie błędu