Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
30/04/2013 - 11:00

Region: „Majowy Weekend 2013”. Więcej patroli na drogach

Dzisiaj (30 kwietnia) na drogach Sądecczyzny, Limanowszczyzny i powiatu gorlickiego zaczęły się policyjne działania „Majowy Weekend 2013”. Akcja potrwa do 5 maja.
Długi weekend majowy przed nami. Dla większości mieszkańców naszego regionu jest to czas wypoczynku. Niektórzy już rozpoczęli majówkę. Dlatego od dzisiaj do 5 maja na drogach regionu będzie więcej patroli policyjnych.
- Zapewne wiele osób będzie chciało spędzić ten weekend poza miastem i wyjeżdżać na majówkę – mówi st. sierż. Iwona Grzebyk-Dulak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. - Funkcjonariusze w ramach działań „Majowy Weekend 2013” będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i z dozwoloną prędkością.
Na trasach będą także obecne radiowozy nieoznakowane, wyposażone w videorejestratory.
- Policjanci będą kontrolować trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów oraz, czy wszyscy podróżujący maja zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach – dodaje rzeczniczka sądeckiej policji.
Każdy kierowca przed podróżą powinien sprawdzić wszystkie dokumenty, ważność polisy ubezpieczeniowej i termin badań technicznych pojazdu. Należy oczywiście sprawdzić również stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność hamulców, instalacji elektrycznej i działanie wszystkich świateł. W samochodzie powinna się też znajdować apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i zapasowe koło.
- W podróż najlepiej wyruszyć, gdy jesteśmy wypoczęci, zrelaksowani, a przede wszystkim trzeźwi - radzi policjantka. - Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może znacząco wpływać na koncentrację i refleks, mogąc skutkować nieodwracalnymi, tragicznymi konsekwencjami.
Najlepiej zdjąć nogę z gazu i dojechać nieco później, ale bezpiecznie i szczęśliwie cieszyć się majowym wypoczynkiem.
Od dzisiaj (30 kwietnia) do piątku (3 maja) obowiązuje także zakaz ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów):
• 30 kwietnia 2013 r. - w godz. 18.00 – 22.00
• 01 maja 2013 r. - w godz. 8.00 – 22.00
• 02 maja 2013 r. - w godz. 18.00 – 22.00
• 03 maja 2013 r. - w godz. 8.00 – 22.00

Sądecka policja radzi

Kiedy już dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania.
Lepiej unikać nieuczęszczanych i nieoświetlonych parkingów. Opuszczając pojazd nie pozostawiajmy w widocznych miejscach żadnych wartościowych rzeczy (bagażu, torebki, laptopa, telefonu komórkowego czy panela radioodtwarzacza). Jeżeli takie rzeczy musimy jednak zostawić w pojeździe, należy je schować do bagażnika.
Podróżując autobusem lub pociągiem powinniśmy szczególnie pilnować swoich rzeczy osobistych, bagażu, pieniędzy i dokumentów.
Lepiej nie podróżować samotnie, a jeżeli już taka sytuacja ma miejsce, należy unikać pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych, przypadkowych osób.
Opuszczając przedział (choćby na chwilę) nie wolno pozostawiać bagażu bez opieki.
Nie należy też opowiadać obcym osobom zbyt dużo o sobie, swoim majątku i miejscu zamieszkania, ponieważ po powrocie może się okazać, że nasze mieszkanie zostało okradzione, a złodziej dokładnie wiedział gdzie i co szukać.
Wiele osób podczas majówki wyjedzie na dłuższą wycieczkę. W takiej sytuacji trzeba pamiętać by właściwie zabezpieczyć dom lub mieszkanie. Włamywacze nie odpoczywają i często wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników.
Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum.
Przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić zamknięcie okien i drzwi, w tym również małych okienek w podpiwniczeniu budynku, którymi włamywacze często wchodzą do budynku.
Cenne przedmioty najbezpieczniej zostawić u swoich bliskich, a większe kwoty pieniędzy lepiej zdeponować w banku.
Jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest czujny sąsiad.
Warto poinformować go o tym, że przez kilka dni nie będzie nas w domu i poprosić by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, jak również wyjmował korespondencję ze skrzynki, czy zabierał reklamy spod naszych drzwi, by nie sugerować złodziejowi, iż od dłuższego czasu nikt nie korzysta z mieszkania.
Wolne dni wiele osób wykorzystuje, by zrobić większe zakupy.
Niestety zakupy to doskonałe warunki dla działania złodziei kieszonkowych.
Kieszonkowcy wykorzystują zazwyczaj tłok, który bardzo często sami tworzą. Wykorzystują naszą nieuwagę, pośpiech, rozkojarzenie i zaangażowanie w zakupy. Swoją ofiarę obserwują wcześniej, patrząc ile wydaje i gdzie chowa pieniądze.
Dlatego najlepiej schować portfel w wewnętrzną, niewidoczną dla złodzieja część płaszcza czy kurtki oraz trzymać torebkę lub saszetkę blisko „siebie” i mieć ją stale pod kontrolą.

(MIGA)
Fot. arch. KMP w Nowym Sączu.







Dziękujemy za przesłanie błędu