Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
28/12/2020 - 19:55

Zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 od 15 stycznia. Jak i gdzie się zapisać

Kiedy ruszą zapisy na szczepienie przeciw koronawirusowi dla osób spoza grup priorytetowych? Data, która padła to 15 stycznia 2021 roku. Jak i gdzie zapisać się na szczepienia przeciw Covid19? Można będzie zapisywać się poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia.

Osoby nie objęte grupami priorytetowymi to te, które nie wykonują zawodu, który narażałby na ryzyko zakażenia koronawirusem.

- 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia – powiedział wczoraj premier Mateusz Morawiecki. – Pierwszego dnia zamierzam się zapisać na szczepienie zgodnie z harmonogramem, z tym, co zostało uzgodnione w ramach Narodowej Strategii Szczepień.

Czytaj także: Nowy Sącz: szczepienie na koronawirusa mają już za sobą [WIDEO, ZDJĘCIA]

Szef rządu zachęcał Polaków, aby jak najwięcej z nich się na to zdecydowało.

- Najpierw medycy, ale też służby mundurowe, następnie nauczyciele – wyliczał premier. – Jak najszybciej też nasi seniorzy.

Premier Morawiecki mówił, że szczepionka jest naszą ogromną szansą, która pozwoli się nam wyzwolić z epidemii. Szef rządu zapewnił, że szczepionek wystarczy dla wszystkich, którzy będą się chcieli zaszczepić.

Minister Michał Dworczyk, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiedział, że do końca tego roku do Polski dotrze trzysta tys. dawek szczepionki.

- Po zakończeniu szczepienia grupy 0 w szpitalach węzłowych rozpoczniemy szczepienia nie tylko w nich – powiedział Dworczyk.

Będzie w to zaangażowanych ponad 9 tysięcy zespołów we wszystkich gminach w całej Polsce, które będą szczepiły Polaków.

Jak można będzie się zapisać na szczepienie przeciwko COVID – 19?

Za pośrednictwem przygotowanej infolinii pod numerem 989, pod którą będą zbierane zapisy. Jak jeszcze?

- u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

- poprzez zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.

Szczepienia będą realizowane w: przychodniach (POZ), szpitalach, szpitalach rezerwowych, u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Kiedy rozpoczną się szczepienia osób spoza grup priorytetowych?

- Nie jesteśmy w stanie precyzyjnie tego określić z dwóch powodów – mówił wczoraj podczas konferencji prasowej minister Dworczyk. – Jesteśmy zdani na dostawców i producentów szczepionki. Jest jeszcze kwestia, jak dużo osób z grupy 0 i grupy pierwszej zgłosi się do szczepienia, bo to w konsekwencji będzie się przekładało na to, kiedy kolejne osoby będą mogły przystąpić do szczepień.

Piętnastego stycznia mają rozpocząć się szczepienia osób z pierwszej grupy. Do niej zaliczają się: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym wojskowi oraz nauczyciele.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. MUW w Krakowie, fb/Ministerstwo Zdrowia.Dziękujemy za przesłanie błędu