Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
29/09/2022 - 19:15

Zaburzenia widzenia – z czego wynika i jak sobie z nim poradzić?

Zaburzenia widzenia, szczególnie kiedy mowa o nagłym pogorszeniu wzroku, u wielu pacjentów wywołują silny niepokój. Mogą one być przejściowe lub trwałe, a przy tym obejmować różne aspekty widzenia, na przykład jego ostrość czy pole. Najczęściej towarzyszą im inne objawy, w tym ból i uczucie ucisku w głowie. Jakie mogą być przyczyny zaburzeń wzroku z symptomami towarzyszącymi?

Zaburzenia widzenia to różne nieprawidłowości, które skutkują nieprawidłowym widzeniem. Mogą mieć różne przyczyny, zarówno okulistyczne, jak i neurologiczne. Bywają objawem chorób nerwu wzrokowego lub rozwijają się w przypadku zaburzeń czy chorób przewlekłych, takich jak choćby cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze. Zaburzenia widzenia mogą być też przejawem procesu starzenia się oka.

Co powoduje zaburzenia widzenia?

Powodem zaburzeń wzroku mogą być przyczyny okulistyczne, do których zaliczają się wady refrakcji. Są to krótkowzroczność, dalekowzroczność, a także astygmatyzm. Dalekowzroczność, czyli inaczej nadwzroczność, polega na tym, że promienie, które wpadają do gałki ocznej, skupiają się za siatkówką, co jest wynikiem zbyt krótkiej osi gałki ocznej. Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku krótkowzroczności, gdy promienie świetlne ogniskują przed siatkówką.  

Z kolei w zaburzeniu określanym jako astygmatyzm promienie świetlne skupiają się w dwóch innych miejscach, co powoduje zniekształcenie obrazu, a także niewyraźne widzenie. Przyczyną może być nieprawidłowa krzywizna rogówki. W leczeniu tych wad niezbędna jest wizyta u dobrego okulisty, który dobierze odpowiednie okulary, a także soczewki. Czasami niezbędne jest nawet przeprowadzenie operacji.

Innym powodem zaburzeń widzenia mogą być przyczyny neurologiczne, np. zapalenie nerwu wzrokowego spowodowane różnymi czynnikami. Powodów zapalenia, zarówno śródgałkowego, jak i pozagałkowego, jest wiele – od infekcji wirusowej, po zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zatok przynosowych. Kolejną przyczyną neurologiczną może być obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.
W wyniku ucisku, zwyrodnienia lub stanu zapalnego może dojść do zaniku nerwu wzrokowego. Wówczas dochodzi do pogorszenia ostrości widzenia i rozróżniania barw. Inną przyczyną mogą być neuropatie albo nowotwory nerwu wzrokowego, którym towarzyszą zaburzenia widzenia.

Przyczyną kłopotów ze wzrokiem może być także obecność ciała obcego w oku, a także niebezpieczne urazy i mechaniczne uszkodzenia. Tego typu sytuacje zwykle wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem specjalistą.

Jakie choroby są związane z zaburzeniami widzenia?

Zaćma – jedną z często występujących chorób związanych z zaburzeniami wzroku jest zaćma, która charakteryzuje się kłopotami z ostrym widzeniem szczególnie w jasnym świetle. Widzenie u osób dotkniętych zaćmą jest lepsze w pochmurne dni.   

Zapalenie tęczówki – związane jest z nadwrażliwością na światło i zaczerwienieniem oka, a także uporczywym bólem głowy.

Zapalenie siatkówki – ból i zaczerwienienie oka, a przede wszystkim nieprawidłowości w siatkówce mogą świadczyć o tym zapaleniu.

Odwarstwienie siatkówki – pojawienie się kropek, muszek, błysków czy wrażenie widzenia jak przez mgłę mogą zwiastować odwarstwienie siatkówki. Niezbędna jest pilna pomoc okulisty.

Jaskra – światłowstręt, łzawienie to pierwsze objawy schorzenia, natomiast ostry atak jaskry charakteryzuje się pojawieniem nudności i silnego bólu oka i głowy. Wówczas potrzebna jest szybka pomoc lekarza.

Zaburzenia widzenia – objawy

Zaburzenia widzenia są odczuciami subiektywnymi. Najczęściej zgłaszane nieprawidłowości to: podwójne widzenie, problem z rozróżnianiem barw, mroczki przed oczami, rozmazanie obrazu, ograniczenie pola widzenia, widzenie za mgłą, osłabienie ostrości wzroku, wrażenia latających plamek przed oczami, wrażenia błysków przed okiem, podwójne widzenie, zaniki pola widzenia, zmiana kształtu widzianego obiektu oraz ślepota.

Leczenie zaburzeń widzenia

Podstawą skutecznego leczenia zaburzeń widzenia jest określenie ich prawdziwej przyczyny. Leczenie może obejmować farmakoterapię w postaci kropli lub maści stosowanych miejscowo, leków podawanych doustnie lub nawet do wnętrza gałki ocznej (w postaci iniekcji). Właściwym sposobem postępowania może być wykonanie zabiegu operacyjnego lub laseroterapia, a np. w przypadku zezów – również specjalne ćwiczenia pleoptyczne i ortoptyczne.

Zobacz też: Czym jest zapalenie mięśnia sercowego: przyczyny, objawy i leczenie

Postępy okulistyki (zarówno w dziedzinie diagnostyki, jak i leczenia) oraz dynamiczny rozwój specjalistycznej techniki w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat sprawiają, że coraz więcej zaburzeń widzenia da się skutecznie leczyć.

[email protected],  fot. Freepik









Dziękujemy za przesłanie błędu