Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
19/03/2024 - 12:25

W ubiegłym roku przeszło go 4,5 tysiąca Małopolan. W tym schorzeniu kluczowy jest czas

Nowy Sącz również i w tym roku włączył się w Europejski Tydzień Mózgu i przypadający wczoraj Europejski Dzień Mózgu. Jednym z największym niebezpieczeństw zagrażających zdrowiu mózgu jest udar niedokrwienny. W ubiegłym roku przeszło go 4,5 tys. małopolan. Najstarszy z nich miał 101 lat, najmłodszy…pięć.

Co to jest udar?

Udar to niewydolność krążenia krwi, która wpływa na część obszaru mózgu i powoduje śmierć komórek nerwowych.

Czytaj także: W zatoczce autobus, a przy nim radiowóz. Dlaczego interweniowała policja na Lwowskiej

U większości pacjentów nie poprzedza go żaden sygnał ostrzegawczy. W przypadku najczęstszego rodzaju udarów – udarów niedokrwiennych – dochodzi do zamknięcia tętnicy i w efekcie ograniczenia dopływu krwi do mózgu.

Jakie są przyczyny udaru?

Wśród najczęstszych przyczyn tej choroby lekarze wymieniają miażdżycę, czyli tworzenie się płytek lipidowych na ścianie naczyń krwionośnych oraz wysokie ciśnienie krwi. Ryzyko choroby zwiększają także inne współistniejące schorzenia:

cukrzyca, palenie tytoniu, otyłość, nieodpowiednia dieta czy brak aktywności fizycznej.

Czytaj także: Przełomowa chwila. Jarosław Suwała: „przystępujemy do odbudowy sądeckiego zamku” [WIZUALIZACJA]

Każdego roku udar dotyka ponad milion mieszkańców Europy. Z analizy przeprowadzonej przez Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie wynika, że w ubiegłym roku udar niedokrwienny mózgu przeszło 4,5 tysiąca Małopolan.

Najstarszy i najmłodszy pacjent z udarem?

Choroba wbrew utartym przekonaniom nie dotyczy wyłącznie seniorów. Najstarszy Małopolanin z udarem rozpoznanym w ubiegłym roku miał 101 lat, najmłodszy zaledwie…pięć.

­- Małopolski NFZ finansuje osiemnaście oddziałów w szpitalach w całym regionie, które zajmują się leczeniem udarów. W ubiegłym roku koszty terapii udarów wyniosły ponad 82 mln zł – wylicza Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – W naszym regionie jest również realizowany pilotaż leczenia udarów niedokrwiennych za pomocą trombektomii mechanicznej. Za to zadanie odpowiada Szpital Uniwersytecki w Krakowie – dodaje.

Co to trombektomia mechaniczna?

Czytaj także: Rzemieślnicza rodzina świętowała w dniu swojego patrona – św. Józefa [ZDJĘCIA]

Trombektomia mechaniczna to innowacyjna metoda usuwania zakrzepów powodujących ograniczenie dopływu krwi do mózgu. W ubiegłym roku w Szpitalu Uniwersyteckim wykonano ją 363 razy. Ponad tysiąc razy we wszystkich regionalnych szpitalach zastosowano leczenie trombolityczne, czyli podano chorym specjalny lek. Pomaga on rozpuścić skrzep, ale żeby zadziałał trzeba go przyjąć dożylnie w ciągu kilku pierwszych godzin po wystąpieniu udaru. Okno zamyka się po 4,5 h.

- Dla pacjenta, który przechodzi udar, czas ma naprawdę kluczowe znaczenia. Jeśli zauważymy u siebie lub kogoś innego objawy choroby – reagujemy natychmiast, nie czekamy aż symptomy same ustąpią i wzywamy karetkę. Europejski Dzień Mózgu to dobry moment, by przypomnieć o tej zasadzie – mówi Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia

W rozpoznaniu udaru pomaga prosty test – objawów CZAS:

  • Ciężka noga lub ręka – niedowład lub porażenie połowicze kończyn górnych lub dolnych,
  • Zaburzenia widzenia,
  • Asymetria twarzy, niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie,
  • Spowolniona mowa, mowa bełkotliwa, niezrozumiała, afazja.

Jak przeciwdziałać udarom?

W ograniczeniu ryzyka udarów kluczowe znaczenie ma styl życia: rzucenie palenia, ograniczenie alkoholu, regularny ruch, zdrowa dieta. Klucz do profilaktyki to także regularne badania.

Te pomocne we wczesnym wykrywaniu nadciśnienia i innych chorób serca każda osoba po 35. roku życia może wykonać w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia. W ramach niego jest sprawdzany m.in. poziom ciśnienia i cholesterolu, lekarz ocenia ryzyko zachorowania, podpowiada jak zadbać o serce, a w razie potrzeby kieruje na dalsze leczenie specjalistyczne. Żeby skorzystać z programu, wystarczy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Badania są bezpłatne, nie wymagają żadnego skierowania.

(Opr. [email protected], fot. ennaziz/Pixabay.com, źródło: NFZ w Krakowie)Dziękujemy za przesłanie błędu