Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
03/02/2021 - 09:55

Tu szczepienia idą świetnie i tylko u jednej osoby wykryto COVID-19!

Seniorzy z Podegrodzia chcą się szczepić a co najważniejsze w ciągu ostatnich kilku tygodni tylko dwie osoby musiały zrezygnować ze szczepienia z przyczyn zdrowotnych. Ale to nie koniec optymistycznych wiadomości, które usłyszeliśmy od szefowej Ośrodka Zdrowia w Brzeznej doktor Bogusławy Kozłowskiej przy rozmowie o wdrażaniu Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

- Akcja trwa dopiero od kilku tygodni, ale już widzimy, że pacjenci chcą się szczepić i cały czas umawiają terminy zarówno on-line jak i wpisując się na listę w naszym ośrodku – opowiada doktor Bogusława Kozłowska. Bardzo ważne jest też to, że do dziś i żadnego z pacjentów nie odnotowano żadnych niepożądanych objawów poszczepiennych i tylko dwóm osobom trzeba było odmówić szczepienia z przyczyn zdrowotnych. I nie mówimy tu wcale o infekcjach tylko o znacznie poważniejszych przyczynach.

Zobacz też: Jeden lekarz przyjmuje ponad stu pacjentów dziennie! A jeszcze są pretensje...

Jeden pacjent ma astmę i w przeszłości miał ciężką reakcję anafilaktyczną na ukąszenie owada. Kolejna osoba z kolei w przeszłości miała podobną reakcję po podaniu leku penicylino pochodnego. W podobnych przypadkach nie ma znaczenia, że reakcje wystąpiły wiele lat temu. Dla lekarzy nadal obie osoby są w grupie zbyt wielkiego ryzyka, by podać im szczepionkę.

Lekarz podkreśla też, że akcja szczepień się zagęszcza, bo zaczynają się nakładać terminy podania pierwszej dawki szczepionki z terminami drugich dawek. Ale i na to placówka jest przygotowana – na dniach pacjentów zamiast jednego będą obsługiwać dwa gabinety a dodatkowo zacznie działać mobilny zespół, który będzie wyjazdowo szczepił osoby obłożnie chore, których nijak do ośrodka nie można przetransportować.

Zobacz też: Wystarczy termin szczepienia i już można rezerwować transport do Brzeznej

Kolejna bardzo ważna informacja, która na pewno ucieszy podegrodzian jest taka, że w ciągu ostatnich kilku tygodni COVID-19 jest w zdecydowanym odwrocie a dodatkowo spadła znacznie ilość innych infekcji sezonowych. Skąd takie przekonanie? Otóż Ośrodek Zdrowia w Brzeznej ma możliwość samodzielnego przeprowadzania szybkich testów na obecność COVID-19, przeprowadza je u wszystkich, którzy zgłoszą się z objawami sugerującymi chorobę a tylko u jednej osoby – i to około trzy tygodni temu – rzeczywiście potwierdzono obecność koronawirusa.

Ale to nie ostatni powód do zadowolenia w ośrodku w Brzeznej – medycy tu pracujący w końcu sami doczekali się możliwości zaszczepienia. Jednocześnie pełną parą działa gabinet dziennej rehabilitacji, który obecnie skupia się na pomocy osobom, u których wystąpiły najpoważniejsze powikłania po przejściu koronawirusa. Kierowani są tu – za pośrednictwem oddziału pulmonologicznego szpitala w Nowym Sączu – pacjenci z całej Sądecczyzny. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020