Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
06/12/2023 - 11:10

Ruszają szczepienia na zmutowanego koronawirusa. Jak i gdzie się zapisać?

Wydawało się, że ta zaraza to już przeszłość, ale zjadliwy wirus ciągle się mutuje i znowu zaatakował. Nowa fala koronawirusa przybiera na sile. Czy powstrzyma ją zmodyfikowana szczepionka chroniąca przed jego najnowszym wariantem - XBB.1.5, czyli tak zwanym Krakenem? Od dziś można przyjmować preparat. Resort zdrowia wyjaśnia, jak można się zapisać na szczepienie.

Rośnie liczba zakażeń

Rośnie liczba chorych zgłaszających się do lekarzy z zakażeniem COVID-19.  Z danych resortu zdrowia wynika, że tylko we wtorek w ciągu doby w Polsce stwierdzono 4175 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 2803 nowe i 1372 ponowne zakażenia. Dwie osoby zmarły, odnotowano trzy zgony z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. To największa liczba nowych zakażeń od ponad ośmiu miesięcy.

Czy tamę przybierającej na sile  zarazie położy zmodyfikowana szczepionka chroniąca przed jego najnowszym wariantem  - XBB.1.5, czyli tak zwanym  Krakenem?

Czytaj też Co jest z nim nie tak? Na gwałt wycofują z aptek lek przeciwbólowy  

Od  dziś dostępny jest preparat Nuvaxovid

 W nocy zostały wystawione skierowania na szczepienia. Jak podaje ministerstwo zdrowia szczepionkę może przyjąć osoba, która ukończyła 12 lat i wcześniej nie szczepiła się przeciw COVID-19 albo szczepiła się przeciw COVID-19, ale od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej sześć miesięcy.

Jak zapisać się na szczepienie przeciwko nowemu wariantowi koronawirusa

Szczepionkę Nuvaxovid (firmy Novavax) można więc przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Ci, którzy jeszcze nie szczepili się przeciw COVID-19 powinni przyjąć dwie dawki szczepionki w odstępie trzech tygodni.

Resort zaleca przyjęcie szczepionki Nuvaxovid jako kolejnej dawki przypominającej osobom z tak zwanej  grup ryzyka

  • powyżej 60 lat,
  • w wieku powyżej 12 lat z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19,
  • pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

Czytaj też Czytaj też Wygłodniałe wilki podchodzą  blisko domów pod Nowym Sączem. Czy jest się czego bać

Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne

Jak się zarejestrować na szczepienieDziękujemy za przesłanie błędu