Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
29/03/2021 - 14:45

Raport z ostatniej doby. Lawina zakażeń i śmierci nie ustaje w naszym regionie

Ponad półtora tysiąca nowych zakażeń i pięć zgonów, taki jest najnowszy epidemiczny bilans w Małopolsce. Dwoje zmarłych to mieszkańcy Sądecczyzny. W całym kraju zostało wykrytych blisko siedemnaście tysięcy nowych przypadków zachorowań.

Poniedziałkowy raport ministerstwa zdrowia nadal budzi grozę. W całym kraju odnotowano 16 965 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.  Zmarło 48 osób.

Są też dane dotyczące Małopolski. To  1 525  nowych zachorowań i pięć zgonów.  Jak sytuacja wygląda w naszym regionie?  Najwięcej nowych zakażeń, dokładnie 40, jest w powiecie nowosądeckim. W  Nowym Sączu zachorowało 20 osób, w powiecie gorlickim 12, w powiece limanowskim 9.

Cztery  osoby w Małopolsce przegrały walkę z COVID-19, z tego dwa przypadki śmierci odnotowano  na Sądecczyźnie.

Czytaj tez Uruchomili rezerwę na czarną godzinę. Coraz mniej jest u nas covidowych łóżek

W całej  Małopolsce na kwarantannie przebywa 35 674 osób, z czego 995 z powiatu nowosądeckiego,  411 z Nowego Sącza, 727 z powiatu gorlickiego, 406 z powiatu.

Jakie są rokowania na najbliższe dni? Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który był gościem porannej audycji w Polskim  Radiu  stwierdził, że czekają  nad dwa naprawdę trudne tygodnie i  zaapelował o  odpowiedzialność i przestrzeganie zasad sanitarnych. - Jeżeli będziemy odpowiedzialni, mamy szansę przejść przez trzecią falę w miarę łagodnie.  Wszystko zależy od tego, jak będziemy się zachowywać. Zostańmy w tym tygodniu w domu i spędźmy święta tylko w gronie najbliższych – apelował Kraska.

Z danych resortu zdrowia wynika, że aktualnie w szpitalach jest zajętych 29 tys. z 39 tys. łóżek przygotowanych dla pacjentów z COVID-19. Podczas trwającej trzeciej fali w placówkach pojawiają się osoby w cięższym stanie niż wcześniej. - Na jesieni i na wiosnę był zdecydowanie łagodniejszy przebieg COVID-19. Teraz prawie każdy pacjent, który trafia do szpitala, wymaga tlenoterapii - powiedział Kraska i zauważył, że  Polska podzieliła się na dwie strefy.

Czytaj też Straszne że ich nie szczepią! Obsługują w sądeckich dyskontach tysiące klientów 

- Na północy i wschodzie jest zdecydowanie bardziej stabilna sytuacja. Na południu i zachodzie są województwa, w których jest coraz więcej przypadków - wskazywał rozmówca i poinformował, że są plany ewentualnej dyslokacji pacjentów. - Jeżeli będzie brakowało łóżek, będziemy mogli dyslokować chorych być może także drogą lotniczą. Jest to jednak ostateczność – tłumaczył wiceminister.([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu