Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
24/05/2024 - 15:25

Pracodawcy coraz lepiej dbają o kondycję zdrowotną zatrudnianych pracowników. Co to daje?

Prof. dr hab. n. med. Renata Złotkowska była jednym z gości honorowych i jednym z panelistów XI Seminarium o Zdrowiu. Wzięła udział razem z innymi autorytetami medycznymi w panelu pt. „Bo lepiej zapobiegać niż leczyć – Rola i znaczenie profilaktyki i promocji zdrowia”.

Profesor Renata Złotkowska jest kierownikiem Poradni Chorób Zakaźnych, reprezentowała także Małopolski Ośrodek Medycyny Pracy w Krakowie.

Pani profesor brała udział w panelu dotyczącym zdrowia pracowników w szerokim tego słowa znaczeniu.

Panel dotyczył bardzo ważnych kwestii. Między innymi tego jak ważne jest zdrowie pracownika dla zdrowia społeczeństwa. Mówiono też o tym, w jaki sposób pracodawcy mogą korzystnie wpływać na zdrowie swoich pracowników. Zdrowy pracownik to korzyść zarówno dla pracodawcy, samego pracownika, jak i społeczeństwa.

Pani profesor, czy nastawienie pracodawców do kondycji zdrowotnej pracowników zmieniło się na przestrzeni lat?

- Moim zdaniem tak i to na lepsze. Jako lekarz, specjalista medycyny pracy mówię to z całą odpowiedzialnością. Widać wyraźnie, że to nastawienie zmienia się oczywiście z rynkiem pracy. Teraz mamy bardziej rynek pracownika niż pracodawcy. Jednak coraz więcej firm tych dużych i tych małych stara się dbać o zdrowie pracownika. Ale wcześniej takie działania były również szeroko podejmowane. To ma wielowymiarowy aspekt. Jednym z takich pozytywów dla obu stron jest to, że pracownik chętniej pracuje w danym miejscu pracy. Z tego co wiem pracownicy bardzo sobie cenią możliwość uzyskania dodatkowej opieki zdrowotnej, którą zapewnia pracodawca.Jak obecnie pracodawcy dbają o zdrowie swoich pracowników? Jak wiadomo, zdrowy pracownik to funkcjonujące i rozwijające się firmy, przedsiębiorstwa, rozwija się gospodarka.

Jak obecnie pracodawcy dbają o zdrowie swoich pracowników? Jak wiadomo, zdrowy pracownik to funkcjonujące i rozwijające się firmy, przedsiębiorstwa, rozwija się gospodarka.

- Są różne formy dbania pracodawców o swoich pracowników. Jedną z nich jest organizowanie przez pracodawcę dodatkowych programów profilaktycznych tzw. programów badań przesiewowych, które służą wcześniej diagnostyce chorób. Inną formą może być finansowanie abonamentów medycznych czy dodatkowych pakietów medycznych, gdzie ich realizacja odbywa się w placówkach prywatnych. Pracownicy to sobie bardzo cenią. Jeszcze inną formą, nazwałabym „miękką” są działania, które mają służyć zwiększeniu aktywności fizycznej pracownika i tym samym poprawie jego zdrowia psychicznego. Chodzi m.in. o finansowanie przez pracodawcę różnego rodzaju karnetów sportowych, uczestniczenia w wycieczkach górskich, czy innych formach aktywności fizycznej.

Całą rozmowa z prof. Renatą Złotkowską w materiale filmowym

Rozmawiała Iga Michalec

([email protected], fot i film: Rafał Gajewski), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu