Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
03/10/2021 - 09:45

Mniej stresu to mniej kłopotów z nadciśnieniem i mniejsze ryzyko udaru i zawału

Najnowsze badania pokazują, że osoby z wysokim poziomem hormonów stresu częściej zapadają na nadciśnienie. Ono zaś stanowi groźny czynnik ryzyka chorób układu krążenia, zawałów i udarów.

Czym jest ciśnienie tętnicze? Serce pompuje krew do tętnic, a wtłoczona w nie świeżo natleniona krew wywiera nacisk, czyli ciśnienie na ścianki tętnic. Ciśnienie to możemy zmierzyć. Najwyższe jest,  gdy serce się kurczy, wciskając swą zawartość do naczyń krwionośnych. Najniższe ciśnienie zaś towarzyszy rozkurczowi serca. Obieg się zamyka, gdy po rozprowadzeniu po tkankach tlenu krew wraca do serca przez układ żylny.

Według naukowców z Uniwersytetu w Kioto kluczem do przeciwdzaiałania zagrożeniom jest wczesne rozpoznanie stresujących sytuacji i rozpoczęcie ich redukowania za pomocą technik oddychania i relaksacji, zanim wytworzą nadmiar kortyzolu w organizmie. Kortyzol to hormon, który pomaga organizmowi radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, ale długotrwały podwyższony poziom może powodować problemy opisane przez naukowców.

- Nadciśnienie jest najczęstszym czynnikiem ryzyka udaru mózgu, a udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną śmiertelności na świecie i trzecią najczęstszą przyczyną niepełnosprawności - potwierdzają również autorzy badań opublikowanych w "European Cardiology Review". - Co roku w Europie do udaru dochodzi u ponad miliona osób, a szacuje się, że do 2025 r. liczba ta wzrośnie do 1,5 miliona z powodu starzenia się społeczeństwa - wyliczają Mauricio Wajngarten i Gisele Sampaio Silva.

Istnieją trzy główne rodzaje udarów: krwotok niedokrwienny, śródmózgowy i podpajęczynówkowy. Według badaczy ich odsetek wśród wszystkich udarów wynosi odpowiednio 87, 10 i 3 proc. Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym czynnikiem ryzyka udaru, na podstawie danych z 30 badań, i zostało zdiagnozowane u około 60 proc. pacjentów z udarem. U mężczyzn w młodszym wieku udary zdarzaja się częściej niż u kobiety, przy czym częstość ich występowania u kobiet jest większa po 75. roku życia. ([email protected]) Fot. Unsplash







Dziękujemy za przesłanie błędu