Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
09/02/2022 - 12:45

Mniej pacjentów covidowych w szpitalach. Będzie więcej łóżek niecowidowych?

W szpitalach w regionie stabilizuje się sytuacja covidowa. Już nie wszystkie łóżka, które były przygotowane dla pacjentów zakażonych koronawirusem są zajęte.

Można powiedzieć, że sytuacja jest w miarę dobra. Jak mamy sytuację covidową w Polsce?

Czytaj także: Studniówka 2022: tak bawili się uczniowie VI LO im. Bolesława Barbackiego

- Mamy 46 872 nowych przypadków koronawirusa i 310 zgonów osób chorych na COVID-19 - przekazało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia. Odnotowano 5177 ponownych zakażeń. W zeszłym tygodniu resort zdrowia informował o 56 051 nowych zakażeniach i 318 zgonach. Oznacza to spadek nowych przypadków o ponad 16 proc. tydzień do tygodnia.

Jaka jest sytuacja w szpitalach w naszym regionie, jeśli chodzi o hospitalizowanych pacjentów covidowych? Mowa tutaj o placówkach szpitalnych w Nowym Sączu, Krynicy Zdroju. Limanowej i Gorlicach. Nie obserwuje się w nich zwiększającej się liczby pacjentów.

Nowy Sącz

W Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu dla pacjentów covidowych przygotowane są łącznie 82 łóżka.

Czytaj także: Nowy Sącz: najdłuższa sesja w historii miasta?

- Obecnie hospitalizowanych jest 78 pacjentów covidowych – powiedziała Sądeczaninowi.info Agnieszka Zelek-Rachtan, rzecznik prasowy sądeckiego szpitala. – W ostatnim czasie liczba łóżek covidowych, decyzją wojewody małopolskiego, zmniejszyliśmy liczbę miejsc covidowych z 102 do 82. Ponadto dwa miejsca covidowe są zajęte na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, a w sumie dysponujemy tam czterema miejscami.

Jak zaznacza rzeczniczka sądeckiego już od dwóch tygodni jest obserwowalna w tej placówce tendencja, że spada liczba hospitalizacji covidowych. Sądecki szpital musi dysponować 82 łóżkami covidowymi do 21 lutego.

- Jeśli liczba pacjentów covidowych będzie spadała to, jeśli będzie taka decyzja wojewody, to będziemy zmniejszali liczbę łóżek – dodaje rzecznika. - Jest coraz większe zapotrzebowanie na tzw. łóżka czyste, tzn. niecovidowe. W pandemicznej rzeczywistości liczba tych łóżek musiała zostać zredukowana.

Stabilna tendencja jest również zauważalna w ościennych szpitalach w regionie w: Krynicy Zdroju, Limanowej i w Gorlicach.

Czytaj także: Nowy Sącz: zamykali najdłuższą sesję w tej kadencji w ekspresowym tempieDziękujemy za przesłanie błędu