Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława
03/04/2020 - 13:40

Leki na koronawirusa? Arechin i Plaquenil mogą pomagać chorym z COVID-19

Minister Zdrowia od 2 kwietnia wprowadził reglamentację leków Arechin (Chloroquinum) i Plaquenil (Hydroxychloroquinum). Leki te mogą okazać się przydatne w zwalczaniu COVID-19.


- Mając na uwadze, że leki Arechin i Plaquenil mogą okazać się przydatne w zwalczaniu COVID-19, powinny one trafić przede wszystkim do szpitali, które prowadzą proces terapii pacjentów w tym schorzeniu - informuje Ministerstwo Zdrowia. - Sytuacja epidemii spowodowała tym samym, że leki te nie będą dostępne w dotychczasowej ilości w obrocie detalicznym w aptekach dla pacjentów.

Minister Zdrowia informuje, że od 2 kwietnia 2020 r. będzie prowadzona ściśle przestrzegana reglamentacja w obrocie Arechinem i Plaquenilem. Zakazane jest ordynowanie i wydawanie tych leków w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym we wskazaniach: COVID-19 albo leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takich jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARSCoV-2. 

Zobacz też: Szwedzi wciąż chodzą do kina i do restauracji. Tak pokonają wirusa?

Pacjenci z rozpoznaną chorobą COVID-19 będą mogli być leczeni tymi lekami wyłącznie w szpitalach do tego przeznaczonych lub pod nadzorem tych szpitali (pacjenci pozostających w miejscach izolacji oraz pacjenci w izolacji domowej).

Pacjenci w trakcie leczenia na RZS, czy toczeń rumieniowaty, będą mogli kupić lek w aptece tylko na podstawie wystawionej przez lekarza recepty i tylko we wskazaniach wyszczególnionych w obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie ograniczenia w wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta. Nastąpi też ograniczenie w wydawaniu na jednego pacjenta (nr PESEL) w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym produktu leczniczego:

  • Arechin w ilości nie więcej niż 2 opakowań na 30 dni albo
  • Plaquenil w opakowaniu 30 tabletek w ilości nie więcej niż 2 opakowań na 30 dni, albo
  • Plaquenil w opakowaniu 60 tabletek w ilości nie więcej niż 1 opakowania na 30 dni.

Ordynacja i realizacja recept we wskazaniach ujętych w przedmiotowym obwieszczeniu będą ściśle kontrolowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), Ministra Zdrowia lub Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Opr.(tomasz.kowalski@sadeczanin.info) źródło: Ministerstwo ZdrowiaDziękujemy za przesłanie błędu