Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
05/02/2022 - 15:30

Kalkulator covidowy. Sprawdź jak ciężko przejdziesz chorobę

Jedni przechodzą chorobę bezobjawowo i nawet nie wiedzą, że dopadł ich koronawirusem, drudzy skarżą się jedynie na małe dolegliwości, inni kończą pod respiratorem, a niektórzy na tamtym świecie. Czy można sprawdzić jak przechorujemy covid? Tak. W jaki sposób? Za pomocą specjalnego… kalkulatora.

Jedni się szczepią już trzecią dawką, inni się szczepić nie chcą, jedni i drudzy mogą sprawdzić jak przebiegnie u nich covid wywołany  koronawirusem. W jaki sposób?  Za pomocą specjalnego… kalkulatora.  Opracowali go naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na podstawie danych zebranych od ponad tysiąca polskich pacjentów. Kalkulator umożliwia porównanie poziomu zagrożenia ciężką postacią COVID-19 z sytuacją 20-letniej kobiety i 20-letniego mężczyzny z prawidłową masą ciała. Badanie sfinansowała Agencja Badań Medycznych.

Czytaj też Tak śpieszyło mu się na tematen świat? Wypadł z drogi w ciemnościach

Dostępny na stronie ministerstwa zdrowia kalkulator to rodzaj testu. Trzeba podać, wiek, płeć, masę ciała i wzrost. Im ktoś  jest starszy i im więcej waży, tym ryzyko ciężkiego przebiegu choroby jest większe,  do czego mogą się jeszcze przyczynić inne, współistniejące choroby.

Jak zastrzega ministerstwo zdrowia, wynik analizy nie jest stuprocentowo pewny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej.

Jak przypomina resort zdrowia kluczowe dla uchronienia się przed ciężkim przebiegiem zakażenia są przede wszystkim szczepienia.   To one zmniejszają ryzyko ciężkiego zachorowania na covid.  Ważne jest także przestrzeganie zasad dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek.

Czytaj też Wielkie zmiany w kodeksie pracy. Będzie rewolucja w sposobie zatrudniania

Z najnowszych danych ministerstwa wynika, że odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką preparatu na koronawirusa wynosi w Polsce 58,34 proc. W pełni zaszczepieni stanowią 49,97 proc. całego społeczeństwa. ([email protected]…info


Dziękujemy za przesłanie błędu