Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
05/10/2022 - 13:35

Jodek potasu na skażenie radioaktywne. Co mówią endokrynolodzy?

O czym się teraz wszędzie rozmawia? O jodku potasu, który ma trafić do wszystkich gmin i miast całej Polski, na wypadek gdyby doszło do uszkodzenia reaktora Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie okupowanej przez Rosjan. Czy preparat już dotarł do wszystkich samorządów. Czy jego przyjmowanie jest bezpieczne. Między innymi na te pytania podczas konferencji prasowej odpowiadał wojewoda Łukasz Kmita i Elwira Przybylik-Mazurek, małopolski konsultant w dziedzinie endokrynologii.

- Małopolska jest przygotowana do działań związanych z ewentualnością wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. W ocenie ekspertów ryzyko jest niewielkie, niemniej poleciłem wszystkim służbom traktowanie tej sprawy jako procedury wynikającej z zarządzania kryzysowego, a zatem priorytetowo – mówił podczas konferencji prasowej wojewoda Łukasz Kmita.

czytaj też Powtórka z Czernobyla? W Nowym Sączu mają wydawać jodek potasu na skażenie radioaktywne

Samorządowcy zarządzają kryzysem

Schemat dystrybucji jodku potasu został w Małopolsce opracowany i jest wdrażamy zgodnie z  dyspozycjami resortu spraw wewnętrznych i administracji –zapewnia wojewoda. -  Ze względu na skalę działań, konieczne jest ścisłe współdziałanie wszystkich poziomów administracji, w tym szerokie zaangażowanie wójtów, burmistrzów i prezydentów jako szefów zarządzania kryzysowego na swoim terenie. Jesteśmy w stałym kontakcie, odbywają się kolejne wideokonferencje poświęcone temu tematowi. Całość działań jest koordynowana z poziomu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – podkreślał  Łukasz Kmita.

Tabletek nie zabraknie

Pierwszym etapem dystrybucji tabletek jodku potasu było przetransportowanie ich z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Takimi głównymi punktami w Małopolsce stały się magazyny Komedy Wojewódzkiej PSP w Krakowie oraz Komendy Powiatowej PSP w Dąbrowie Tarnowskiej. Łącznie do Małopolski trafiło  5 253 480 sztuk preparatu.  

- Tabletki zostały rozdzielone na poszczególne powiaty i rozwiezione transportem PSP do komend powiatowych i miejskich. Aktualnie dobiega końca etap rozwożenia tabletek do magazynów gminnych – mówił wojewoda.  

Znaczenie profilaktyki jodowej

- Zastosowanie jodku potasu w dawce blokującej funkcję tarczycy jest standardowym działaniem prewencyjnym, przygotowanym i zatwierdzonym przez WHO oraz Międzynarodową Agencję Atomistyczną na wypadek incydentu nuklearnego – tłumaczyła obecna na konferencji prasowej  dr hab. n. med. Elwira Przybylik-Mazurek,  małopolski konsultant w dziedzinie endokrynologii.

 Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą wynikać z nieuzasadnionego i niekontrolowanego stosowania tego preparatu. Nie można przyjmować jodku potasu na własną rękę i „ na zapas”, a w wątpliwych przypadkach należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Dlatego nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania jodku potasu, nie zawsze można go stosować.

Przede wszystkim nie można go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu, także w przypadku, gdy występuje nadczynność tarczycy lub zaostrzające się pod wpływem jodu niektóre choroby np. opryszczkowe zapalenie skóry (choroba Duhringa) czy też zapalenie naczyń z hipokomplementemią. Należy unikać przyjmowania jodu w przypadku podejrzenia nowotworu tarczycy; co może zaburzać diagnostykę i leczenie - mówi Elwira Przybylik-Mazurek, małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie endokrynologii. ([email protected]) fot. MUW







Dziękujemy za przesłanie błędu