Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
16/03/2020 - 09:00

Rozmowa dnia: lek. med. Robert Bakalarz o koronawirusie. Nie wpadajmy w panikę

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie zarażonych jest 111 osób. Trzy osoby zmarły. Ostatnia osoba zakażona koronawirusem, której mimo wysiłków lekarzy nie udało się uratować to 66 – letni mężczyzna, który miał też przewlekłe choroby współistniejące. W Nowym Sączu i regionie nie ma, na szczęście ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem.

Z ulgą odetchnęło ponad 120 osób, które od piątku było odizolowanych w Starym Domu Zdrojowym w Krynicy Zdroju. W piątek pogotowie ratunkowe przetransportowało stamtąd do sądeckiego szpitala kuracjuszkę, która od kilku dni gorączkowała. Dzisiaj w nocy dotarły wyniki testu, który został przeprowadzony u kobiety na obecność koronawirusa. Na szczęście test jest negatywny. Kobieta nie jest zarażona tym wirusem.

W szpitalach w regionie wprowadzony jest zakaz odwiedzin chorych, chyba, że w wyjątkowych przypadkach wyrazi na to zgodę lekarz, kierujący oddziałem, albo lekarz dyżurny. Na oddziałach pediatrycznych jeden opiekun może być przy dziecku.

Czytaj także: Krynica-Zdrój: ponad 120 osób objętych kwarantanną w Starym Domu Zdrojowym

Obecnie w Europie koncentruje się epicentrum pandemii. O trudnej sytuacji rozmawialiśmy w piątek z lek. med. Robertem Bakalarzem, szefem oddziału Onkologii Klinicznej i kierującym Centrum Onkologii w Nowym Sączu.

- Bardzo dobrze, że jako kraj mieliśmy czas na to, aby obserwować, jak przebieg tej infekcji wyglądał w krajach, które były bardziej narażone – mówi Robert Bakalarz. – Mam tu na myśli przede wszystkim te kraje, które w głównej mierze żyją z turystyki, chociażby właśnie Włochy.

Jak mówi nasz rozmówca w Polsce udało się w porę wprowadzić żelazne obostrzenia w okresie, gdy koronawirusowa infekcja zaczęła się dopiero rozwijać.

Czytaj także: Są już wyniki badań kuracjuszki z Krynicy, która miała objawy koronawirusa

- Jestem pozytywnie zaskoczony reakcją społeczeństwa – dodaje nasz rozmówca. – Na razie, jako społeczeństwo zdajemy egzamin. Zdają też egzamin wszystkie działania, które do tej pory zostały poczynione. W Nowym Sączu, na ten moment nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem.

Czytaj na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)