Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
19/02/2020 - 15:15

Nowy Sącz: podarowali książki pacjentom oddziału onkologii klinicznej [FILM]

Oddział Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu wzbogacił się o nowe książki, z których będą mogli korzystać pacjenci. Książki kupili nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. I choć nie wszystkie mają happy end, pozwolą pacjentom oderwać myśli od choroby.

Chorzy hospitalizowani w tym oddziale mogą już korzystać z małej biblioteczki, urządzonej w świetlicy znajdującej się w oddziale. Książki cieszą się dużą popularnością. Dzisiaj biblioteczka oddziałowa powiększyła się. Nowe książki kupili nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. Dzisiaj, w obecności dyrekcji szpitala, przekazali je oddziałowi.

- Jest to inicjatywa naszych nauczycieli – powiedziała naszemu portalowi Anna Wantuch, nauczyciel wiedzy o kulturze w Zespole Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu – Pomysł narodził się podczas spotkania kolędowego, jakie odbyło się przed feriami w naszym oddziale. Nasza młodzież śpiewała wtedy kolędy wspólnie z chorymi.

Kiedy spotkanie się zakończyło, to zobaczyłam, że w świetlicy znajdują się książki i pomyślałam sobie, że fajnie byłoby pomóc chorym. Dlatego też zachęciłam koleżanki i kolegów – nauczycieli Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, by uzupełnić biblioteczkę oddziału o nowe książki. Wszyscy bardzo chętnie to przystali i kupili nowe publikacje. Dzisiaj je z młodzieżą przekazujemy.

W ubiegłym tygodniu obchodzony był Światowy Dzień Chorych, dlatego była to dobra okazja do przekazania książek. - Nieważne ile tych książek jest. Liczy się dar serca od nas – nauczycieli. Myślę, że to nie będzie ostatnia taka akcja – dodaje Anna Wantuch. - Chociażby sięgnięcie po książkę i jej przeczytanie jest już taką odskocznią od choroby.

Zdaniem Gabrieli Michalskiej, pielęgniarki oddziałowej w Oddziale Onkologii Klinicznej, to bardzo cenna inicjatywa.

- Muszę podkreślić, że młodzi ludzie rozumieją chorego człowieka – mówi pielęgniarka oddziałowa. – Ich obecność na naszym oddziale, występy, jakie przygotowali bardzo serdecznie były odbierane przez pacjentów. Czy to jest słowo pisane, czy mówione, chorzy otrzymują trochę dodatkowej energii, zapominają o chorobie. Jest to forma terapii dająca z pewnością pozytywny efekt.

[email protected], fot. IM, film: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)