Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
21/05/2024 - 12:40

Dr Halina Potok: cały czas staramy się rozwijać ofertę kształcenia w naszej uczelni

Dr n. o zdr. Halina Potok, która jest Prorektorem ds. Studenckich i Kształcenia Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, była jednym z prelegentów panelu pt. „Bo lepiej zapobiegać niż leczyć – rola i znaczenie profilaktyki i promocji zdrowia”. Podczas seminarium znalazła również czas na rozmowę z naszym portalem. Zachęcamy was do obejrzenia.

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu mocno inwestuje w ostatnich latach. Teraz szczególnie te działania są ukierunkowane na wydział lekarski, który działa od października ubiegłego roku. Trzeba przyznać, że ten kierunek znacząco zwiększył prestiż uczelni. 

- Bardzo cieszymy się, że otrzymaliśmy możliwość kształcenia na kierunku lekarskim i dokładamy wszelkich starań żeby spełnić wszystkie wymogi, które pozwolą naszym studentom uzyskać założone efekty uczenia, pozwolą przygotować się do wykonywania w przyszłości zawodu lekarza, dlatego mocno inwestujemy. Inwestujemy w infrastrukturę w zakresie pomieszczeń, zwłaszcza prosektorium, którego niestety nie mieliśmy, ale teraz jesteśmy na etapie mocno zaawansowanych prac w tym zakresie

Cały czas pozyskujemy też kadrę pracowników naukowych do prowadzenia zajęć. Staramy się również budować zaplecze dla studentów, by wspierało ich rozwój naukowy. Studenci założyli koło naukowe, uczestniczą w konferencjach i sympozjach. Dokładamy wszelkich starań, aby studenci kierunku lekarskiego mogli kształcić się w warunkach pozwalających im na odpowiednie przygotowanie się do wykonywania w przyszłości zawodu lekarza

Przyszłych lekarzy, którzy przygotowują się do tego zawodu w Nowym Sączu, jest około pięćdziesięciu. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to kierunek przyszłościowy. 

- Starając się o limit przyjęć na kierunek lekarski braliśmy pod uwagę nasze możliwości z zakresu prowadzenia ćwiczeń klinicznych I choć mieliśmy zgodę na 60 osób, to ostatecznie przyjęliśmy 50, ponieważ uznaliśmy, że to będzie pierwsza grupa, która będzie wchodziła do wszystkich podmiotów leczniczych, dlatego z naszej perspektywy będzie lepiej jeśli to będzie mniej liczna grupa studentów. Mamy nadzieję, że wszyscy ukończą studia, chociaż z tych 50 osób, w tej chwili studiuje 45, ponieważ nie wszystkim udało się pozytywnie zaliczyć pierwszy semestr. 

W Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu do zawodu przygotowują się nie tylko lekarze, ale także ratownicy medyczni, pielęgniarki, dietetycy... Czy są jakieś plany poszerzenia tej grupy osób o kolejne zawody?

- Jesteśmy uczelnią, która od dawna prowadzi kształcenie na kierunku pielęgniarstwo. Pragnę przypomnieć, że już po II wojnie światowej na terenie Nowego Sącza były prowadzone działania edukacyjne i kształcenie na kierunku pielęgniarstwo. Od bardzo dawna prowadzimy również kształcenie na kierunku ratownictwo medyczne i fizjoterapia, a na kierunku pielęgniarstwo mamy również studia drugiego stopnia. Od pewnego czasu prowadzimy również kształcenie na kierunku dietetyka. Staramy się jeszcze rozwijać możliwości naszego kształcenia. Złożyliśmy wniosek o studia drugiego stopnia na kierunku dietetyka. Jesteśmy w tej chwili w trakcie procedury pozyskania zgody ministra. 

Uczelnia się rozbudowuje, pozyskuje nowe obiekty. Trzeba jednak dodać, że w wydziale nauk o zdrowiu znajduje się wyjątkowe centrum symulacji, które tylko nieliczne uczelnie w Polsce mają. 

- Centrum symulacji medycznej to jest taka nasza baza dydaktyczna, która pozwala nam prowadzić zajęcia w formie ćwiczeń klinicznych w małych grupach, w warunkach zbliżonych do przyszłej aktywności zawodowej studenta. To centrum jest wyposażone tak, jak są wyposażone sale pediatryczne czy intensywnej terapii. Centrum symulacji medycznej posiada całą bazę dotyczącą monitorowania postępu studentów. Możemy nagrywać studenta w trakcie zajęć, a potem odtworzyć przebieg wykonywanych przez niego procedur i wspólnie z tym studentem zastanowić się, która z tych procedur została wykonana prawidłowo, a która wymaga korekty. To jest bardzo dobra metoda dydaktyczna, bo niejednokrotnie studenci są przekonani, że wykonali jakąś procedurę właściwie. Dopiero potem konfrontując się z obrazem, który przedstawiamy, dochodzą do wniosku, że faktycznie tutaj popełnili błędy. Dzięki temu bardzo wysoko oceniamy możliwość prowadzenia kształcenia w oparciu o bazę dydaktyczną w centrum symulacji medycznej. Oczywiście my jeszcze będziemy ją rozwijać. Planujemy również budowę nowego obiektu, który będzie służył wszystkim kierunkom medycznym, co nam da większe możliwości prowadzenia działań dydaktycznych. 

Cała rozmowa z Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu dr Haliną Potok w materiale filmowym. ([email protected] Film RG)Dziękujemy za przesłanie błędu