Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
07/01/2016 - 06:40

Nowy Sącz: Opłatek Rzemiosła z biskupem Andrzejem Jeżem

W sądeckim Ratuszu odbyło się wczoraj (6 stycznia) doroczne diecezjalne spotkanie opłatkowe członków Cechów i Spółdzielni Rzemieślniczych zrzeszonych w Izbach Rzemieślniczych Nowosądeckiej i Tarnowskiej. Przewodniczył mu Jego Ekscelencja ks. bp dr Andrzej Jeż, ordynariusz Diecezji Tarnowskiej.

Opłatek rzemiosła organizowany jest tradycyjnie w pierwszych dniach stycznia. Wczoraj, w Święto Objawienia Pańskiego, jedno z najważniejszych chrześcijańskich świąt, w Nowym Sączu spotkali się ludzie związani z rzemiosłem, niejednokrotnie wielopokoleniowo. Gościem honorowym był ks. bp dr Andrzej Jeż, ordynariusz Diecezji Tarnowskiej.

Doroczne spotkanie opłatkowe rzemieślników poprzedziła uroczysta msza święta odprawiona przez księdza biskupa w Bazylice św. Małgorzaty. Potem poczty sztandarowe i rzesze rzemieślników reprezentujących Cechy i Spółdzielnie Rzemieślnicze zrzeszone w Izbach Rzemieślniczych i wielu przybyłych gości przeszło do sali reprezentacyjnej im. Stanisława Małachowskiego w Ratuszu.

opłatek rzemiosła w Nowym Sączu

Obecni byli między innymi licznie zgromadzeni parlamentarzyści, duchowieństwo z ks. biskupem Andrzejem Jeżem i proboszczem Bazyliki św. Małgorzaty ks. dr. Jerzym Jurkiewiczem, władze miasta na czele z wiceprezydentem Nowego Sącza Jerzym Gwiżdżem i przewodniczącą Rady Miejskiej Bożeną Jawor, Anną Kurdziel, przedstawicielka Papieskiej Rady ds. Kultury w Watykanie, radnymi Sejmiku Województwa Małopolskiego, starszyzną Cechów Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu i Tarnowie, przedstawicielami izb oraz spółdzielni rzemieślniczych, a także cechów. Wspaniale prezentowali się w przepięknych strojach przedstawiciele Bractwa Kurkowego z Tarnowa.

Przybyłych gości powitał wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż. Zabierając głos już w pierwszych słowach zaakcentował to, jak niezwykle istotną rolę odgrywa w naszym kraju rzemiosło,  sami rzemieślnicy i to, co jest efektem ich pracy.

opłatek rzemieślników w Nowym Sączu

Prezydent Gwiżdż odwołał się do listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który głowa państwa skierowała do dolnośląskich rzemieślników. Wiceprezydent Nowego Sącza przytoczył z niego kilka zdań: - Rzemieślnik – to nie tylko zawód, to także ważna rola w społeczeństwie i sposób na realizację własnych celów życiowych. Bez rzemiosła nie byłoby cywilizacji. Od wieków tradycje rzemieślnicze zawierają w sobie to samo przesłanie – pracowite zaspokajanie ludzkich potrzeb i osiąganie mistrzowskich biegłości w wykonywaniu profesji. Rzemiosło jest licznie reprezentowane w gronie małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią podstawę polskiego systemu gospodarczego..”.

- Mają Państwo do odegrania doniosłą rolę. Państwa działalność nie ma w sobie nic z anachronizmu – mówił wiceprezydent Gwiżdż, cytując słowa głowy państwa. – Przeciwnie, jest odpowiedzią na wyzwania nowoczesności. Firmy rzemieślnicze – to miejsce, w którym kształtowana jest innowacyjność i dobrze wykorzystywany jest kapitał społeczny. To obszary rozkwitu rodzinnego biznesu i umacniania sektora realnej gospodarki. Polska potrzebuje Państwa aktywności i mocnego głosu w debacie na temat najlepszej strategii ekonomicznej.

Wiceprezydent Nowego Sącza złożył rzemieślnikom i ich rodzinom życzenia wszelkiej pomyślności w nowym 2016 roku i tego, aby polskiemu rzemiosłu dobrze się wiodło.

Do tych życzeń przyłączył się ordynariusz Diecezji Tarnowskiej ks. bp dr Andrzej Jeż. Później ksiądz biskup pobłogosławił opłatki i przyszedł czas na dzielenie się Bożym Chlebem.

- Opłatek Rzemiosła jest corocznym spotkaniem świąteczno – noworocznym z biskupem ordynariuszem opowiada Jan First, starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.- To taka nasza tradycja. Kilkuletnia tradycja przedstawicieli rzemiosła nowosądeckiego. Spotkania odbywają się naprzemiennie w Nowym Sączu i Tarnowie. W tym roku gościmy księdza Biskupa i przedstawicieli rzemiosła w naszym mieście. Jest to okazja do integracji środowiska rzemieślniczego, przekazania sobie życzeń, ale także do rozmów o sprawach, które nas nurtują.

opłatek rzemieślników w Nowym Sączu

Wczoraj w sali reprezentacyjnej sądeckiego Ratusza zebrali się przedstawiciele jedenastu Cechów oraz czterech Spółdzielni Rzemieślniczych. W Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu zrzeszonych jest prawie 380 członków. Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu zrzesza około 1300 członków.

- Na naszym terenie najliczniejszą branżę rzemieślniczą stanowią fryzjerzy – dodaje Jan First. – W cechu nowosądeckim zrzeszonych jest około sto zakładów fryzjerskich. Dużo jest też zakładów z branży budowlanej, motoryzacyjnej. W cechu zrzeszamy tylko przedsiębiorców.

Starszy cechu nowosądeckiego przyznaje, że nie brakuje młodych ludzi, którzy swoją przyszłość wiążą właśnie z prowadzeniem własnej firmy, albo innego biznesu.

Czego życzyć rzemieślnikom w nowym 2016 roku?

- Stabilizacji i czytelności przepisów prawnych – odparł Jan First.

Wczorajsze uroczystości dopełnił program artystyczny przedstawiony przez uczniów klas pierwszych Zasadniczej Szkoły Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu. Popłynęły piękne polskie kolędy.

Organizatorami tegorocznego świąteczno-noworocznego spotkania były zarządy Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.

(MACH)

Fot. (MACH)

Opłatek rzemiosła w Nowym Sączu










Dziękujemy za przesłanie błędu