Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
25/05/2024 - 17:50

Rośnie liczba aktów przemocy na tle politycznym w Niemczech

Dla przeciętnego Europejczyka kultura polityczna w Niemczech może się zdawać bardzo rozwinięta i stabilna. Przez dekady władzą dzieliły się na przemian dwie największe partie CDU i SPD. Na tle innych państw europejskich niemieckie procesy demokratyczne zachodziły bardzo przewidywalnie, a formowane rządy koalicyjne rzadko upadały. W ostatnich latach coś zaczyna się jednak zmieniać i spory polityczne niebezpiecznie się zaostrzają. Trwająca kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego może się okazać najbrutalniejszą od wielu lat.


•    Na początku maja, dotkliwie został pobity czołowy kandydat partii SPD do Parlamentu Europejskiego w Saksonii.
•    W ostatnich miesiącach obiektami ataków byli głównie działacze Partii Zielonych.
•    W Dreźnie i Berlinie odbyły się kilkutysięczne demonstracje przeciwko przemocy na tle politycznym.
•    Agenda Partii Zielonych spotyka się z coraz większym oporem niemieckiego społeczeństwa.
•    Przemoc werbalna w niemieckich mediach społecznościowych coraz bardziej eskaluje.

Matthias Ecke (41 l.) jest lokalnym działaczem partii SPD w Saksonii. W październiku 2022 roku objął mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego, zastępując swoją partyjną koleżankę. W trwającej obecnie kampanii wyborczej Matthias Ecke ubiega się o reelekcję i został czołowym kandydatem SPD w swoim regionie. Na pewno nie przewidział, że jego praca będzie się wiązała z niebezpieczeństwem.

W piątkowy wieczór (3.05) Matthias rozwieszał plakaty wyborcze w Dreźnie. Bez żadnego powodu został napadnięty przez czterech młodych mężczyzn w wieku 17-18 lat. Napastnicy złamali mu kość policzkową i oczodół. Socjaldemokratyczny polityk musiał zostać hospitalizowany i przeszedł operację. Po kilku dniach pobytu w szpitalu, poinformował na swoich mediach społecznościowych, że wraca do zdrowia i zadeklarował chęć kontynuowania kampanii wyborczej. Na jego zdjęciach widać jednak wciąż siniaki na twarzy.

To wydarzenie wywołało oburzenie w ogólnokrajowej opinii publicznej. Nie był to pierwszy akt agresji skierowany przeciwko działaczom i członkom partii rządzących obecnie w Niemczech. Kilka tysięcy osób demonstrowało w niedzielę (5.05) w Dreźnie i Berlinie na rzecz demokracji i przeciwko przemocy. Sam prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier zaapelował do wszystkich o prowadzenie debaty politycznej w sposób pokojowy i z szacunkiem.

Policja zidentyfikowała sprawców napadu (jeden z nich sam się zgłosił na komisariat i przyznał do winy). Wszyscy są niemieckimi obywatelami. Przeszukane zostały ich mieszkania i zabezpieczone materiały, który mogą się wydawać podejrzane. Wobec co najmniej jednego podejrzanego istnieją dowody na powiązania ze skrajnie prawicowymi organizacjami. Policja uznała jednak, że nie ma podstaw do zatrzymania i wszyscy sprawcy napadu przebywają obecnie na wolności.

Sytuacja jest niepokojąca, ponieważ przypadków przemocy wobec działaczy politycznych jest coraz więcej. Ostatnio atakowani byli głównie politycy Partii Zielonych. Lider tej partii w Turyngii, Max Reschke wspomina że w trakcie protestów rolników doświadczył najwięcej ataków. Przed drzwiami biura miał odpadki z obornika, w szyby rzucano jajkami, rozbito okno, a nawet wysadzono skrzynkę pocztową. To działania wykraczające poza zwykłe protesty.

2 maja w Essen doszło do napadu na dwóch członków Partii Zielonych, w wyniku czego jeden z nich został ranny. Jeszcze wcześniej, w lutym, podpalono dom polityka SPD w Gotha w Turyngii. Oprócz ataków fizycznych wzmaga się również przemoc werbalna. Według badań przeprowadzonych na samorządowcach na zlecenie Fundacji Körbera (6400 badanych lokalnych włodarzy) aż 40% respondentów stwierdziło, że „z powodu ich działalności oni sami lub osoby im bliskie byli już obrażani, grożono im lub atakowano ich fizycznie”.

Co ciekawe, wcześniej to zazwyczaj politycy prawicowej partii AfD byli celem ataków lewicowych aktywistów. W związku z ostatnimi wydarzeniami, można wnioskować że obecnie to rządzący lewicowo-liberalny establishment stał się obiektem społecznej agresji. Przyczyniła się do tego radykalna polityka Partii Zielonych, z którą nie zgadza się zdecydowana większość Niemców. Z niejasnych przyczyn, pozostałe partie koalicji (SPD i FDP) nie oponowały stanowczo przeciwko pomysłom Zielonych.

Niedawno opublikowane badania postaw politycznych młodych Niemców również zaskoczyły opinię publiczną. Po raz pierwszy w najmłodszej grupie wiekowej największe poparcie uzyskała AfD (we wcześniejszych latach była to Partia Zielonych). Wiek napastników z Drezna, którzy dotkliwie pobili Matthiasa Ecke może potwierdzać trend.

Podsumowując, przemoc na tle politycznym sygnalizuje duży wewnętrzny konflikt społeczny w państwie. Niemiecka polityka przechodzi obecnie transformację, na którą prawdopodobnie nikt w tym kraju nie był gotowy. Dotychczasowy system opierał się na dwóch dominujących partiach, obecnie poparcie polityczne rozkłada się bardziej równomiernie na kilku ugrupowaniach.

Zwiastuje to potencjalne problemy w nawiązywaniu koalicji rządowych w przyszłości, zarówno na poziomie federalnym jak i regionalnym. Problemy z integracją imigrantów i ich potomków połączone z coraz gorszą perspektywą gospodarczą mogą jeszcze bardziej zachwiać niemieckim społeczeństwem. Republikę Federalną czekają ogromne wyzwania, możemy mieć tylko nadzieję, że emocje z nimi związane nie będą miały ujścia w przemocy na ulicach. (Stefan Kasprzyk) Fot. tk

Źródła:

  • https://www.welt.de/politik/deutschland/article251385848/Angriff-auf-Matthias-Ecke-SPD-Politiker-uebersteht-OP-LKA-sieht-rechtsextremen-Hintergrund.html
  • https://www.spiegel.de/politik/matthias-ecke-verpruegelter-spd-politiker-meldet-sich-mit-selfie-und-bedankt-sich-fuer-solidaritaet-a-7b81f040-ca91-4b44-a2ac-972f5355dd00
  • https://www.dw.com/pl/niemcy-zastraszaj%C4%85cy-wzrost-przemocy-wobec-polityk%C3%B3w/a-69018963


Dziękujemy za przesłanie błędu